Artykuły

Mikrokosmos

Sztuką Michała Walczaka bardzo łatwo jest rozbawić publiczność do łez, łatwo też przeszarżować, bo sam tekst jest bardzo zabaw­ny. Tej pułapki ustrzegli się twórcy przedsta­wienia, którego premiera była w ubiegłą so­botę w wałbrzyskim Teatrze im. Jerzego Szaniawskiego

"Piaskownica" bardzo spodobała się publiczności, kiedy prezentowano ją w formie czytanej po raz pierwszy pod­czas lutowych Dni Dramaturgii. Sztuka bawi, humorem skrzą się dialogi, nie jest też skomplikowana: oto w osiedlo­wej piaskownicy spotyka się dwójka dzieci (Marta Zięba i Piotr Tokarz). Pia­skownicą włada chłopiec, który w koń­cu zgadza się wpuścić do niej dziew­czynkę (ale tylko do połowy piaskow­nicy). Nie bawią się razem, tylko obok siebie. Ona mu niechcący psuje jego ulubionego bohatera Batmana, on zja­da dżdżownicę, żeby jej zaimponować. A kiedy w końcu on pozwala jej bawić się ze sobą i nawet likwiduje linię po­działu piaskownicy, ona wyprowadza się "na Żoliborz" i wiadomo, że już nie będzie ani wspólnej zabawy, ani spot­kań w ogóle, bo Żoliborz jest bardzo daleko, może trzeba tam nawet jechać autobusem.

W tej pozornie prostej opowieści jest kilka rzeczy wartych zauważenia. "Pia­skownica" to historia dwójki dzieci i dziecięcych światów, które warto w so­bie odnaleźć. Dzieci symbolizują też do­rosłych i moment, "kiedy mężczyzna spotyka kobietę". To też historia trud­nych czasów, w których nic wiadomo, dlaczego - likwiduje się piaskownice. Bo są za drogie?

Zbudowany przez autora scenografii Mirka Kaczmarka mur oddzielający wi­downię od piaskownicy sprawia, że widz jest ciekawy, co też tam dzieje się na­prawdę. Kompozytor Paweł Dampc sub­telnie podkreśla lirycznóść pierwszych spotkań chłopczyka i dziewczynki i ko­niec świata, bo "ona nie wyjdzie na dwór". Dwójka aktorów nie próbowała nikogo rozśmieszyć do łez (a o to aż się prosi, kiedy dzieci grają dorośli), raczej wzruszała. Przezrocza Mariusza Stachowiaka wyświetlane w tle sprowadziły rzecz całą do wymiaru rzeczywistości. Takie piaskownice istnieją naprawdę. Nie pozwólmy ich zburzyć.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji