Artykuły

Piaskownica

Sztukę młodego, zaledwie 24-letniego dramaturga Michała Wal­czaka "Piaskownica" przedstawi wałbrzyski Teatr Dramatyczny. Obsypane pochwałami przedsta­wienie, wyreżyserowane przez Piotra Kruszczyńskiego, obejrzy­my w czwartek w Teatrze Małym.

Parę dziesięciolatków, Protazka i Miłkę, spotykamy gdy bawią się w piaskownicy na jednym z wielko­miejskich blokowisk. Autko, ludziki i przede wszystkim Batman - to ulubione zabawki Pro­tazka. Chłopczyk lubi popisywać się przed Miłką i naśladować to, co nie­raz widział w telewizji, Internecie i na wideo. A więc Batman bez­względnie poczyna sobie ze swymi wrogami: zemdlonego przeciwnika kopie w brzuch, aż tamtemu tryska krew, co nie znaczy, że zaatakowany pozostaje mu dłużny. Miłka co prawda woli bawić się lalką, ale i ona, subtelna dziewczynka, potrafi przy tym siarczyście przekląć czy skusić się na skręta.

Dzieci przeniosły do piaskownicy również specyficzny język, którym na co dzień posługują się dorośli. W ich ustach kolokwializmy i, często gęsto, grube słowa brzmią komicz­nie - głównie dlatego, że słyszymy w nich siebie.

Wbrew pozorom "Piaskownica" nie jest sztuką dla dzieci. Przeciwnie - według słów reżysera - to "genial­na metafora, która w tragikomiczny sposób opisuje współczesne relacje międzyludzkie, opowieść o naszym emocjonalnym kalectwie, o losie ludzi kontaktujących się między sobą za pomocą gotowych wzorców ze świata filmu i gier komputerowych, o ludziach skazanych na namiastki uczuć i emocji".

Ale także dowcipne odzwierciedle­nie rzeczywistości, przywołanie z pa­mięci damsko-męskich gier, które (chociaż pewnie zdążyliśmy o tym zapomnieć) rozgrywaliśmy już w czasach, kiedy jeszcze mleko pach­niało pod nosem.

Na scenie zobaczymy Martę Ziębę (Miłka) i Piotra Tokarza (Protazek)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji