Artykuły

Kraków. Budowa Opery do prokuratury

Urząd Marszałkowski skieruje do prokuratury doniesienie w sprawie nieprawidłowości przy budowie nowego gmachu Opery Krakowskiej przy ul. Lubicz [na zdjęciu] - dowiedział się nieoficjalnie "Dziennik Polski".

Jedna z najważniejszych inwestycji samorządu województwa, która kosztuje znacznie więcej niż pierwotnie przewidywano, była przedmiotem dyskusji podczas wczorajszego posiedzenia Zarządu Województwa Małopolskiego. Dla członków zarządu przygotowano pisemną informację, w której znalazło się stwierdzenie, że istnieje groźba zwrotu 30 mln euro unijnych dotacji. Zarząd nie podjął żadnej decyzji w sprawie skierowania wniosku do prokuratury, ale takie pismo ma być przygotowane na poniedziałek. Wtedy sprawa nieprawidłowości przy budowie Opery Krakowskiej wróci na posiedzenie ZWM. Krzysztof Markiel, dyrektor Departamentu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego, przyznał, że przygotowywane jest pismo do prokuratury.

Gdy w 2004 r. rozpoczynano budowę, gmach miał kosztować ok. 54 mln zł. Potem okazało się, że koszty będą znacznie wyższe, na początku tego roku sięgały 100 mln zł. Ówczesny marszałek Janusz Sepioł z Platformy Obywatelskiej wielokrotnie tłumaczył, że przetarg ogłoszono tylko na prace budowlane, bez kosztownego wyposażenia opery, a do tego w ostatnich latach znacznie wzrosły koszty budowy i pojawiły się nieprzywidwane wcześniej wydatki.

Pod koniec poprzedniej kadencji Sejmiku Województwa Małopolskiego sposób prowadzenia tej inwestycji i duży wzrost wydatków krytykowali radni Prawa i Sprawiedliwości. Gdy po wyborach PiS przejął władzę w województwie, obiecywano szybkie wyjaśnienie sprawy, ale wiosną tego roku, kiedy Platforma Obywatelska zepchnęła PiS do ław opozycji, o sprawie zrobiło się cicho. Teraz ponownie zajął się nią Zarząd Województwa Małopolskiego.

Ruszyła procedura odwołania

Wczoraj Zarząd Województwa Małopolskiego zwrócił się do ministra kultury i właściwych związków zawodowych działających w operze oraz stowarzyszeń zawodowych i twórczych o wydanie opinii w sprawie odwołania Piotra Rozkruta ze stanowiska dyrektora naczelnego Opery Krakowskiej w Krakowie. Oficjalne uzasadnienie wczorajszej decyzji ma związek z toczącym się konkursem na stanowisko dyrektora tej instytucji, do którego, jak informowaliśmy, zgłosiły się 4 osoby.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji