Artykuły

Kopalnia na zlecenie

Dramat "Kopalnia" zo­stał napisany specjal­nie dla wałbrzyskiej sceny. Na zamówienie. Stu­dent reżyserii w warszaw­skiej Akademii Teatralnej i dramaturg Michał Walczak dał się poznać tutejszej pu­bliczności z jak najlepszej strony jako autor debiutanc­kiej "Piaskownicy" i dlatego został zaproszony ponownie do Wałbrzycha, aby lepiej poznał miasto, jego specyfikę i problemy. Żeby mógł napi­sać dramat wyrastający z te­go właśnie konkretnego miejsca. Sztuka powstawała od wiosny tego roku.

- Trudno jest tworzyć na zadany temat. Kiedy poja­wiła się propozycja, żebym napisał tekst o tutejszych problemach, dość specyficz­nych, nie wahałem się wła­ściwie ani przez chwilę. Dla­czego? Bo tu Piotr Kruszczyński jako pierwszy wysta­wił moją "Piaskownicę". Nie wyobrażałem sobie, żeby ktoś inny mógł wyreżysero­wać "Kopalnię" - mówi Mi­chał Walczak.

Wybór młodego, ale już cie­szącego się uznaniem drama­turga nie był przypadkowy. Ma w sobie niezwykły żar i oddaje się temu co robi bez reszty.

- Charakteryzująca go nie­zwykła kultura słowa i teatral­na wrażliwość gwarantowały, iż jego sztuka nie będzie jedy­nie publicystyczną opowiast­ką o bezrobotnych górnikach pracujących w biedaszybach, ale historią mającą metafo­ryczne przesłania. Uniwersal­ne, choć mające silne wałbrzyskie korzenie - uważa Danuta Marosz, dyrektor teatru.

Sam utwór powstawał w sposób dosyć nietypowy. Podczas prób pojawiło się mnóstwo wniosków i obser­wacji, które Walczak przetwa­rza na literacką materię. Cza­sami wykorzystuje teksty improwizowane przez aktorów. Dramat powstawał równole­gle z przedstawieniem, ciągle bogacąc się i przeobrażając.

To będzie mocne wejście w jubileuszowy sezonu - za­powiada Danuta Marosz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji