Artykuły

Tragifarsa medyczna

- Nie chciałem sztuki realistycz­nej, reportażu. Chciałem, żeby to była śmieszna rzecz, w której

i Polacy, i Niemcy obśmieją swoje kom­pleksy, poczucie winy, żeby była to sztu­ka terapeutyczna - mówił wczoraj An­drzej Stasiuk podczas spotkania na No­wej Scenie, które poprzedzało premierę "Nocy" w Starym Teatrze. O stereoty­pach, o wielu twarzach Europy i pracy nad"Nocą" pisarz rozmawiał z Jerzym Jarzębskim.

"Noc, czyli słowiańsko-germańską tragifarsę" medyczną Andrzej Stasiuk na­pisał na zamówienie teatru w Dusseldorfie. Sztukę wyreżyserował Mikołaj Grabowski, a Mikołaj Trzaska skompono­wał do niej muzykę.

Jej bohaterami są złodzieje samocho­dów skądś ze Wschodu, pewnie z Pol­ski, doknujący skoków także na niemiec­kie sklepy. Podczas napadu na sklep ju­bilerski właściciel strzela do jednego z napastników i dostaje ataku serca. Oka­zuje się, że jedynym ratunkiem dla cho­rego jest przeszczep serca, a dawcą po­strzelony złodziej... Fabuła wprowadza widza w rozważania o stereotypach i o tym, jak trudno je przełamać, gdy życie zmusza nas do dialogu z "tymi innymi". Porozumienie dodatkowo utrudnia ba­riera językowa - aktorzy (Niemcy i Po­lacy) grają bowiem raz po polsku, raz po niemiecku.

Stasiukowa groteska zainaugurowała dwuletni projekt "Nowa Europa", w któ­rego ramach artyści z różnych krajów za­prezentują swoją wizję złożonych rela­cji Wschód-Zachód. Niedługo odbędą się premiery sztuk m.in. Jurija Andruchowycza i Jachyma Topola. Wczoraj­szej premierze towarzyszył wernisaż wy­stawy "Świat. Fotografie dzieci z Jasionki i Krzywej"(sala Modrzejewskiej). Zdjęcia powstały podczas warsztatów zorganizowanych kilka lat temu w Be­skidzie Niskim przez Piotra Janowskiego dla dzieci z dwóch popegeerowskich wsi. Ich efekty zaprezentowano także w albumie opatrzonym tekstem Andrze­ja Stasiuka. Niedawno rozpoczęła się ko­lejna ich edycja.

"Noc" na deskach Starego Teatru bę­dzie można obejrzeć jeszcze w sobotę i niedzielę.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji