Artykuły

Kraków. Wysocki w Klubie Pod Jaszczurami

W dwudziestą siódmą rocznicę śmierci Włodzimierza Wysockiego [na zdjęciu], legendarnego rosyjskiego barda i aktora w krakowskim Klubie Pod Jaszczurami została wczoraj otwarta wystawa jego fotografii.

Wernisażowi towarzyszyły opowieści, jakie snuła - z niezwyczajną swadą i znawstwem - dr Marlena Zimna, która miłość do twórcy przekuła w założone przed 13 laty w Koszalinie Muzeum Włodzimierza Wysockiego, jedno z dwu największych w świecie. Wręcz konkurować ono może z tym, jakie w Moskwie prowadzi, blisko zresztą Teatru Na Tagance, w którym występował Wysocki, jego młodszy syn Nikita.

Wystawa prezentuje kilkaset fotografii Wysockiego, nierzadko nieznanych, prywatnych i z występów; jest zatem bard ze swą trzecią, najbardziej znaną żoną Mariną Vlady, jest i na estradzie, a także na scenie wspomnianego teatru i na planie filmowym. Zdjęcia pozostaną do końca sierpnia w holu łączącym legendarny klub z równie legendarnym Teatrem 38.

Kto został po wernisażu, mógł w tejże teatralnej salce, zbyt małej, by starczyło miejsc dla wszystkich, oglądać do późnych godzin wieczornych filmy dokumentalne o Wysockim - z nim w roli głównej. Nieznane, chyba że ktoś bywa na festiwalach filmowych o tym niezwykłym artyście, jakie w Koszalinie organizuje Marlena Zimna.

O tym, jak niełatwo pozyskać te materiały, a jednocześnie jak wiele ich, także mówiła twórczyni koszalińskiego muzeum, opowiadając, jak to np. po latach, dopiero za prezesury Bronisława Wildsteina, udało się jej wydobyć dokumentalne materiały z Telewizji Polskiej. Fanom Wysockiego podpowiadamy też, że ostatnio, nakładem krakowskiej oficyny Collegium Collumbinum, ukazała się książka "Mój brat Wysocki". Są to wspomnienia Ireny Wysockiej, stryjecznej siostry poety. - Pierwowzór powstał w Moskwie, jednak w przypadku polskiej edycji książki mówić można nie tyle o przekładzie, ile o autorstwie wersji polskiej, dzięki bowiem tytanicznej pracy, a przede wszystkim wiedzy Danuty Siess-Krzyszkowskiej, należącej do najwybitniejszych znawców twórczości i biografii Wysockiego, tekst zyskał nowe niekwestionowane walory - rekomenduje tom Marlena Zimna, która poświęciła bardowi kilka książek.

Do wspomnień dołączona jest płyta z pięcioma utworami Wysockiego. Dziś o godz. 18 w "Jaszczurach" spotkanie promocyjne z udziałem tłumaczki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji