Artykuły

Gdańsk. Premierowy Szekspir Brzozy w Wybrzeżu

Pierwszą, najkrótszą, a niektórzy sądzą, że najzabawniejszą ze sztuk Williama Szekspira - "Komedię omyłek" [na zdjęciu] - zobaczymy w niedzielę [29 lipca] w teatrze Wybrzeże.

Muzyka - można by ją nazwać - kabaretowa wykonywana będzie na żywo, a skomponował ją Jacek Grudzień. Reżyser Zbigniew Brzoza postanowił klasztor zamienić na kabaret lub rodzaj variétés.

- Pomysł podsunął nam akt V. Szekspir umieszcza część akcji w klasztorze, gdzie chowa się jeden z bohaterów. Ucieka on bowiem przed... ale nie będę zdradzał intrygi - mówi kompozytor. - Początkowo myśleliśmy, że muzyka będzie w klimacie berlińskiego lub warszawskiego kabaretu w stylu lat trzydziestych. Komponując ją do pierwszych aktów zauważyłem jednak, że melodie oscylują w stronę muzyki pogranicza Europy czy Azji Mniejszej. To miejsce, choć nieokreślone, znajduje się nad morzem, jest port, mówi się o statku. My ostatecznie lądujemy gdzieś na pograniczu, na Bałkanach lub Kaukazie.

Przez pierwsze akty artyści wykonywać będą muzykę zza kulis, w piątym zobaczymy ich również na scenie. Zagrają akordeonista Paweł Zagańczyk, perkusista Paweł Szewczyk oraz puzonista Bogdan Kwiatek i Paweł Hulisz - trębacz.

- Według mnie, najlepsza muzyka jest ta, której właściwie nie słychać, ale jakby jej nie było, pozostałaby pustka - mówi Jacek Grudzień.

Współpraca kompozytora ze Zbigniewem Brzozą rozpoczęła się od "Burzy" Szekspira w teatrze im. Jaracza w Łodzi. W jego karierze kompozytora teatralnego to zatem dopiero drugie zmierzenie się z Szekspirem.

Natomiast Leszek Bzdyl, który odpowiada za ruch sceniczny, to prawdziwy szekspirowski weteran.

- Mam wrażenie, że za chwilę będę specjalistą od Szekspira. Zaczęło się od "Snu nocy letniej" w Teatrze Miejskim w Gdyni - wylicza. - Robiłem ruch sceniczny, a mój teatr występował w tym spektaklu. "Komedia omyłek" - to chyba już siódme przedstawienie szekspirowskie, przy którym pracuję.

- Szekspir jest najwspanialszym twórcą scenariuszy teatralnych, dzięki temu daje szansę reżyserom modelowania rzeczywistości i wydobywania z niej nieskończonych pokładów ludzkich namiętności, pragnień, katastrof, szczęść i nieszczęść - mówi choreograf. - Zbigniew Brzoza, zapraszając aktorów i wszystkich kreujących "Komedię omyłek", próbuje nas wciągnąć w świat, w którym przyglądamy się sobie, w świat, który traci swoją racjonalność i staje się po części iluzoryczny.

Szekspir, kiedy pisał komedię o bliźniętach, był ojcem Zuzanny i bliźniąt - właśnie Judyty i Hamnet. "Komedię omyłek" wystawiono po raz pierwszy w 1594 roku. Mistrz ze Stratfortu fabułę zaczerpnął ze sztuki Plauta "Bracia"". Premiera, teatr Wybrzeże w Gdańsku, 29 lipca, g. 20.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji