Artykuły

Nasz portret dziś

Kiedy w 1901 roku wystawiono "Wesele" Stanisława Wyspiań­skiego po raz pierwszy, to było tak, jakby ktoś zamieszał w wielkim kotle emocji. Krakowianie mówili cytatami z Wyspiańskiego. "Wesele" było jak lustro, w którym obejrzało się ówczes­ne społeczeństwo. I nie wszystkim się to spodobało.

Ciekawe, jak przyjmą dzisiejsze "We­sele raz jeszcze" mieszkańcy Legnicy? Marek Pruchniewski napisał sztukę spe­cjalnie na zamówienie legnickiego Tea­tru im. Heleny Modrzejewskiej. Sześć lat temu w Legnicy wystawiana była jego "Armia". Wówczas widownia reagowała gorąco, bo "Armia" ostro portretowała ab­surdy polskiej żołnierki.

Niegdyś przedstawiciele różnych warstw społecznych spotykali się w weselnej "cha­cie rozśpiewanej". W pewnym sensie zmu­szeni do bycia z sobą przez dłuższy czas mieli okazję skonfrontować swoje poglą­dy (słynne "cóż tam, panie, w polityce?"), porozmawiać z ludźmi, z którymi w co­dziennym życiu się nie spotykali.

Dziś małe przyjęcie zastępuje wielkie wesele. Gdzie spotkają się przedstawicie­le różnych warstw społecznych? Na piel­grzymce, w autobusie. Młodzi, starsi, wrażliwcy, biznesmeni, grzesznicy, świę­ci. Niektórzy traktują pielgrzymkę jako tanią wycieczkę przez Europę. Dla innych podróż do miejsc świętych jest prawdzi­wym katharsis.

"Wesele" Wyspiańskiego było wysta­wione na przełomie wieków. Dziś też przeżywamy przełom i jak zwykle pod koniec wieku nie sposób ustrzec się od dekadencji. To naturalne, że ludzie patrzą w przyszłość. Oglądają się za siebie, ra­chują zyski i straty. I przyglądają samym sobie. - Chcieliśmy pokazać kondycję ludzką u progu nowego wieku - mówi Ja­cek Głomb, dyrektor legnickiego teatru. Czy nie boją się konfrontacji z narodo­wym dramatem? - Od czego jest teatr? Musimy realizować projekty niekonwen­cjonalne, ze świadomością, że prowadzi­my teatr odważny - odpowiada Jacek Głomb. - A ja do tekstu wprowadziłem cytaty z "Wesela", żeby skłonić widza do konfrontacji ze starym tekstem - opowia­da reżyser Paweł Kamza.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji