Artykuły

Nasutów. Inkubator dramatu w ośrodku Nowy Staw

Relacje polsko-żydowskie są tematem szóstej edycji "Sztuki Dialogu", warsztatów teatralnych odbywających się w Nasutowie.

"Sztuka Dialogu" to autorski pomysł dramaturga Tadeusza Słobodzianka i menedżera kultury Dariusza Jachimowicza. Polega on na prowokowaniu spotkań i dyskusji dramaturgów, reżyserów i aktorów, które w rezultacie stają się rodzajem inkubatora dramatu na zadany temat. Spotkania odbywały się dotychczas w Domu Pracy Twórczej nad Wigrami, ostatnie poświęcone było miejscu Szekspira w dramacie współczesnym. Tym razem dziesięciodniowa "Sztuka Dialogu" koncentruje się na nieustająco powracającym i gorącym temacie relacji polsko-żydowskich. Pretekstem do dyskusji światopoglądowych jest historia Żydów lubelskich oraz lubelskie projekty upamiętnienia wielokulturowej przeszłości i historii. Dwie grupy uczestników codziennie dyskutują nad wybranymi tekstami, wieczorami aktorzy podejmują próby improwizacji scen, zaś dramaturdzy - zapisu literackiego. Moderami dyskusji są: Anna Bikont, Tadeusz Słobodzianek, Jacek Bomba, Dariusz Libionka, Tomasz Pietrasiewicz, Jan Tomasz Gross, Leon Neuger, Paweł Śpiewak, Zdzisław Wardejn. Warsztaty powinny przynieść konkretny efekt: spektakl, który zostanie pokazany podczas jesiennego festiwalu Konfrontacje Teatralne w Lublinie.

Co dzieje się w Nasutowie, można śledzić zaglądając na stronę Laboratorium Dramatu (www.tat.pl), gdzie zamieszczane są codziennie relacje z dyskusji. Relację z debat sobotnich Grażyna Miciałkiewicz i Anna Słobodzianek rozpoczynają tak: "Dlaczego nie potrafimy się rozliczyć z własną historią, dlaczego wstydzimy się tych jej aspektów, z których powinniśmy być dumni? Dlaczego nie potrafimy zbadać i nazwać tego, co zdarzyło się w czasie wojny między Polakami i Żydami? Czym jest antysemityzm i ile antysemity jest w każdym z nas? To najważniejsze pytania, które stawiała sobie jedna z grup warsztatowych". Inspiracją do sobotniej dyskusji był reportaż dziennikarza "Gazety Wyborczej" Pawła P. Reszki - "Lęk sprawiedliwych" o Polakach odznaczonych medalem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji