Artykuły

Warszawa. Międzynarodowi tancerze w plenerowych "Rotacjach"

Cztery grupy tancerzy z Hiszpanii, Grecji, Wielkiej Brytanii i Polski zatańczą w piątek nad Wisłą we wspólnym spektaklu plenerowym "Rotacje". Budżet programu, w którym uczestniczy 50 wykonawców, to 100 tysięcy złotych.

Choreografia "Rotacji" powstaje grupowo - każdy z wykonawców wymyśla sam kilka fraz, a prowadzący choreograf Karol Urbański, solista Teatru Wielkiego w Warszawie, łączy je w całość. Tancerze jako zadanie wyjściowe otrzymali hasło "Między słowami" (to też podtytuł projektu), a więc motywem przewodnim będą problemy komunikacji. Jedną z inspiracji był również fragment książki "Fenomenologia percepcji" Merlau-Pontego, mówiący o ciele jako przedmiocie w przestrzeni i ciele jako postrzegającej świadomości.

Zespół pracuje nad pomysłami od 10 dni - m.in. w Egurolla Dance Studio i na plaży przy bramie Portu Czerniakowskiego. Tutaj, tuż przy pomniku Chwała Saperom, w piątek o godz. 20.30 rozpocznie się jedyny pokaz "Rotacji".

Wykonawcy - jak zapowiadają organizatorzy -przypłyną do portu wynajętym statkiem, a tańczyć będą na piasku, trawie i kilku specjalnie przygotowanych platformach. Za amfi Teatr dla publiczności posłużą betonowe schody znajdujące się przy pomniku.

- Celem projektu "Rotacje" jest nie tylko produkcja teatralna, lecz przede wszystkim integracja, wymiana międzykulturowa i aktywizacja młodzieży z Europy - mówi Agnieszka Wlazeł z Fundacji Cinema Art. - Nasi goście pracują ze sobą tylko 10 dni, ale myślę, że publiczność zupełnie nie odczuje krótkiego czasu tworzenia. W końcu mamy do czynienia z pełną świeżych pomysłów grupą wykonawców, w której proces twórczy przebiega bardzo szybko. Byliśmy zaskoczeni ich tempem pracy. Wśród głównej 30-osobowej grupy są między innymi tancerze specjalizujący się w capoeirze z Union Too Dance Company z Londynu oraz tancerze współcześni z Ludia Lithos Dance Theatre z Grecji. Pozostałe 20 osób to młodzi polscy wykonawcy, którzy zgłosili się na warsztaty w Egurolla Dance Studio i zostali włączeni w akcję plenerowego spektaklu.

"Rotacje" zostały sfinansowane przede wszystkim z programu Młodzież w Działaniu Komisji Europejskiej, część pokazową wspiera miasto. Projekt jest kontynuacją "Pointe to point" - taneczno-multimedialnej inicjatywy opierającej się na wymianie pomysłów pomiędzy twórcami z Europy i Azji. Tenpierwszy projekt teatralny Fundacji Cinema Art został zrealizowany w ubiegłym roku (finał oglądaliśmy w Fabryce Trzciny). Brali w nim udział Paulina Wycichowska - tancerka Polskiego Teatru Tańca z Poznania, oraz młodzi choreografowie Bruno Pradet (Francja) i Chiyo Ogino (Japonia). Pracowali oni z artystami sztuk wizualnych z Malezji, Filipin, Japonii i Portugalii.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji