Artykuły

Poznań-Warszawa. Ósemki na Festiwalu Sztuka Ulicy

29 i 30 czerwca o godz. 22.15 na Polu Mokotowskim, w ramach Festiwalu Sztuka Ulicy, wystąpi Teatr Ósmego Dnia. Polityczne widowisko poznańskich Ósemek opowiada o wojnie widzianej oczyma matek. Plenerowy spektakl "Czas matek" [na zdjęciu] to jedno z najciekawszych przedstawień zaangażowanego teatru z Poznania.

Powstał z myślą o zeszłorocznych obchodach rocznicy Poznańskiego Czerwca '56. Ewa Wójciak i jej współpracownicy spróbowali spojrzeć na terror i wojnę z punktu widzenia matek, m.in. Anny Strzałkowskiej, matki najmłodszej z ofiar Czerwca - 13-letniego Romka Strzałkowskiego, którego zdjęcie wykorzystano w spektaklu.

Spektakl Ósemek nie jest jednak jeszcze jedną propagandową akademią spod znaku pisowskiej "polityki historycznej". Odnosi się zarówno do ofiar zbrodni komunistycznych, jak i prawicowych dyktatur w Argentynie i Chile czy dzisiejszych konfliktów w Czeczenii, Iraku i Afganistanie. W serii poetyckich obrazów przedstawia cykl ludzkiego życia: od narodzin po brutalne wejście w dorosłość. Na końcu drogi czeka śmierć symbolizowana przez mężczyznę w wojskowym drelichu, który gra w golfa, używając zamiast piłek żołnierskich hełmów.

Spektakl ma widowiskową oprawę, rozgrywa się na trzech scenach, z wykorzystaniem projekcji wideo i ruchomej scenografii. Wiele scen nawiązuje do historycznych obrazów, pojawiają się tu matki i babki zaginionych przeciwników reżimu Pinocheta, demonstrujące na Plaza de Mayo w Buenos Aires z fotografiami swych synów i wnuków. Są odwołania do wojny w Czeczenii i matek zaginionych rosyjskich żołnierzy.

"Czas matek" jest kontynuacją wcześniejszych przedstawień Teatru Ósmego Dnia, zwłaszcza "Arki?", która była wstrząsającym obrazem tułaczki milionów wypędzonych na całym świecie. Teatr, który bronił ofiar totalitaryzmu, dzisiaj bierze w obronę wszystkich pokrzywdzonych. Trzeba zobaczyć to przedstawienie, nie tylko dla plastycznej oprawy, ale dla jego przesłania.

Spektakle 29 i 30 czerwca, godz. 22.15, Pole Mokotowskie (od ul. Batorego), czas trwania: 1 godz. 15 min

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji