Artykuły

Bruksela. Prezentacja Łodzi jako miasta kultury

Łódź, jako pierwsze z polskich miast starających się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku, zaprezentowała swoją ofertę w Brukseli. W stolicy Belgii, w której siedzibę ma Parlament Europejski, przedstawiciele miasta promowali naszą kandydaturę. Czy skutecznie, przekonamy się w roku 2011, kiedy wybór zostanie dokonany.

Do Brukseli, oprócz prezydenta miasta i marszałka województwa, pojechali m. in. Krzysztof Candrowicz i Michał Piernikowski z Łódź Art Center, którzy wystąpili z inicjatywą starania się o ten prestiżowy tytuł, a także Andrzej Walczak z Fundacji Sztuki Świata, zamierzający doprowadzić do przebudowy centrum Łodzi na terenie dawnej elektrociepłowni EC-1. W przedstawicielstwie Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej odbyła się prezentacja atutów Łodzi. Spotkanie otworzył ambasador Jan Tombiński. Swoje poparcie dla projektu wyrazili także światowej sławy architekt i urbanista Rob Krier, który projektuje nowe centrum Łodzi przy EC-1, oraz Bogusław Sonik, dyrektor Festiwalu Kraków 2000 i poseł do Parlamentu Europejskiego.

Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele instytucji unijnych, placówek dyplomatycznych, biur regionalnych oraz łodzianie pracujący w Brukseli. W niewielkiej sali zabrakło miejsc, trzeba było dostawiać krzesła.

- Zostałem zaproszony do współpracy nad kształtowaniem przestrzeni w mieście wielkości Stuttgartu, które rozwija się od dwustu lat - mówił Rob Krier. - W tym młodym mieście są niezwykłe budowle postindustrialne o rozmachu Centrum Pompidou w Paryżu, różniące się od niego tym, że są prawdziwe.

Krier, luksemburski architekt, który współpracuje z Fundacją Sztuki Świata reżysera Davida Lyncha, Marka Żydowicza, dyrektora festiwalu Camerimage i Andrzeja Walczaka, łódzkiego biznesmena, przedstawił projekt przebudowania centrum Łodzi wokół EC-1 i dworca Łódź Fabryczna.

- Zaprezentowaliśmy Łódź jako miasto boomu kulturalnego - podsumował spotkanie Krzysztof Candrowicz. - Pokazaliśmy, że mamy niesamowity potencjał rozwojowy. Infrastruktura świetnie nadaje się do realizacji dużych przedsięwzięć kulturalnych. Ważnym kierunkiem jest tworzenie nowych instytucji w rewitalizowanych obiektach pofabrycznych.

O tym, jak dążyć do zdobycia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, mówiły Jacqueline Pacaud z Dyrektoriatu Generalnego Komisji Europejskiej do spraw Kultury i Edukacji oraz Fabienne Miroir, wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Europejskich Miast Kultury AVEC, zastępca burmistrza Anderlechtu.

Z jednej strony znowu odskoczyliśmy konkurentom. Jednak Grzegorz Grabowski, dyrektor wydziału kultury toruńskiego magistratu (Toruń także stara się o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016), słysząc o promocji w Brukseli odpowiedział, że delegacja grodu Kopernika nie musi wyjeżdżać, bo od 20 do 24 października odbędzie się tam wyjazdowe posiedzenie Komisji Kultury Rady Europejskiej. Władze miasta chcą tę wizytę wykorzystać w celu promowania Torunia. Konkurencja więc depcze nam po piętach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji