Artykuły

Gdańsk. Promocja Krakowa wśród gwiazd

Będziemy promować się nad morzem! Kraków ma być honorowym gościem Festiwalu Gwiazd w Gdańsku. Przy okazji oba miasta podpiszą umowę o współpracy kulturalnej.

Festiwal ma 10-letnią tradycję. Przez lata był organizowany w Międzyzdrojach, ale - jak podkreślają organizatorzy - "Międzyzdroje, choć gościnne i przytulne, nie mogły pomieścić rozrastającej się imprezy". Dlatego od roku festiwal bawi w Gdańsku.

- Już widać, że tegoroczna edycja wzbudza większe od wcześniejszych zainteresowanie. Ma się też nieco różnić od poprzednich. Dyrektorem został Krzysztof Materna, co oznacza, że będzie bardziej wesoło i na luzie - podkreśla Jacek Wrzesiński z biura prasowego FG.

Atmosfera wokół imprezy nie zmieni się jednak na pewno: wciąż jest nieco snobistycznie, za to o wydarzeniu głośno w całej Polsce.

- Mamy okazję, żeby na tej popularnej imprezie skorzystać, bo Kraków będzie bardzo widoczny - przekonuje dyrektorka biura promocji i marketingu krakowskiego magistratu Izabela Helbin. - Z inicjatywą współpracy wyszedł współorganizator festiwalu - Stowarzyszenie Instytut Sztuki.

Co krakowskiego zobaczy Gdańsk? Zaplanowano m. in. uliczny spektakl "Kraków w Gdańsku, czyli piosenki z Krakowa" w reż. Jerzego Satanowskiego. Widowisko będzie rejestrować TVP1, a wystąpią w nim m. in.: Hanna Banaszak, Grzegorz Turnau, Beata Rybotycka, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Anna Szałapak i Katarzyna Groniec. Koncert rozpocznie happening na ulicach najstarszej części miasta.

- Będzie też wystawa, przy której chcieliśmy odejść od sztampowego prezentowania zdjęć w ramach. Na ulicach staną postaci zwykłych krakowian prezentujących swoje ulubione miejsca - mówi Helbin. Zaplanowano też spektakl w reż. Krzysztofa Materny "100 lat kabaretu. Piwnica pod Baranami" i prapremierę oratorium Jana Kantego Pawluśkiewicza.

Pretekstem do krakowsko-gdańskiej współpracy sąjubileusze. Kraków obchodzi 750-lecie lokacji, a Gdańsk 550-lecie przyjazdu króla Kazimierza Jagiellończyka, który scalił samodzielne wcześniej organizmy samorządowe. Dodał też do herbu Gdańska złotą koronę jako znak uznania Gdańska za miasto królewskie. W oficjalnej części Festiwalu Gwiazd prezydent Krakowa i prezydent Gdańska podpiszą umowę o współpracy kulturalnej.

I Festiwal Gwiazd

Odbywa się od 1996 roku, zawsze w pierwszym tygodniu lipca (w tym roku od 5 do 8). Impreza przebiega w formule festiwalu dell'arte. Gromadzi polskich artystów teatru, filmu, muzyki, plastyki i literatury. W programie m.in.: koncerty, wystawy, widowiska plenerowe, salony literackie, spektakle teatralne, projekcje filmowe. Organizatorzy zaznaczają, że głównym celem festiwalu jest umożliwienie publiczności bezpośredniego kontaktu z artystami. Punktem kulminacyjnym każdej edycji jest uroczysta Promenada Gwiazd i odciśnięcie dłoni przez artystów reprezentujących różne dziedziny sztuki. W tym roku dłonie odciskać będą m.in.: David Lynch, Marta Mćszaros, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Borys Szyc, Mirosław Baka, Krzysztof Krauze i Grzegorz Turnau.

Na zdjęciu: "Sto lat kabaretu w Krakowie. Zielony Balonik".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji