Artykuły

Toruń. Benefis Władysława Owczarzaka w Baju

W najbliższy piątek, 22 czerwca o godz. 19 w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu odbędzie się benefis Władysława Owczarzaka, z okazji 50-lecia pracy artystycznej na scenie. Toruńscy lalkarze i artyści z różnych miast Polski przygotowali z tej okazji wiele niespodzianek dla jubilata.

Władysław Owczarzak (na zdjęciu), od chwili debiutu na scenie Baja Pomorskiego w 1957 roku, nieprzerwanie jest związany z toruńską sceną. Należy do grona tych lalkarzy, którzy uczestniczyli w pierwszych sukcesach Baja Pomorskiego i współtworzyli przedstawienia, które zapisały się w historii polskiego teatru lalkowego.

Władysław Owczarzak - aktor, reżyser, pedagog. Urodził się 8 października 1936 r. w Toruniu. W 1957 r. roku zadebiutował na scenie Teatru "Baj Pomorski" w Toruniu, z którym pozostaje związany do dnia dzisiejszego. Ma na swoim koncie ponad pięćdziesiąt ról w premierach dla dzieci i dorosłych. Pracował ze znanymi reżyserami polskimi i zagranicznymi, którzy kształtowali teatr lalkowy na przestrzeni ostatnich pięciu dziesięcioleci. Jest autorem kilkunastu scenariuszy oraz adaptacji teatralnych i radiowych. W jego dorobku artystycznym stałe miejsce zajmują również realizacje reżyserskie dla dzieci. Dwukrotnie był laureatem plebiscytu na najpopularniejszego aktora w Toruniu, otrzymywał nagrody i wyróżnienia na ogólnopolskich festiwalach. Jest członkiem Sekcji Teatrów Lalek Zarządu Głównego ZASP jako Członek Kapituły Zasłużonych oraz Wiceprzewodniczącym Oddziału Kujawsko - Pomorskiego ZASP z siedzibą w Toruniu. Za swoje zaangażowanie w życie kulturalne otrzymał m. in. odznaczenia: "Zasłużony Działacz Kultury" i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2006 r. został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Gloria Artis, przyznawanym za zasługi dla polskiej kultury.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji