Artykuły

Elbląg. Teatr Dramatyczny przyjął patrona

Teatr Dramatyczny w Elblągu ma swojego patrona. Jest nim Aleksander Sewruk [na zdjęciu], aktor, reżyser i dyrektor połączonych scen Olsztyn - Elbląg. Na imię jednak Dramatyczny musi poczekać do października.

W sobotę (16 czerwca) w elbląskim teatrze odbyła się uroczystość przyjęcia patrona pn. "Nie ma jak pompa". Złożyły się na nią fragmenty spektakli, w których przed laty role kreował Aleksander Sewruk. Była więc "Zemsta", w której patron elbląskiej sceny grał role Cześnika i Papkina, "Sen nocy letniej" (Egeusz), "Oświadczyny" (Iwan Wasiliewicz Łomow), "Hamlet" (Grabarz).

Na ekranie wyświetlone zostały także fragmenty seriali, w których występował Sewruk: "Czterej pancerni i pies", "Stawka większa niż życie". Były również sceny z życia elbląskiego teatru za czasów dyrektury Aleksandra Sewruka, uwiecznione przez Stefana Mulę. Gościem specjalnym uroczystości była wnuczka Aleksandra Sewruka, Lucyna Sewruk-Sadownik, która przyjechała do Elbląga z córką Aleksandrą.

- Jestem bardzo szczęśliwa i wzruszona - mówiła. - Cieszę się, że imieniem mojego dziadka zostanie nazwany teatr w Elblągu. Ja go nie pamiętam, bo miałam 2 lata, gdy zmarł. Jednak opowiadano mi, że bardzo się cieszył z wnuczki. Czekałam na niego z kapciami, gdy wracał wieczorem z teatru. Teraz, dzięki temu wieczorowi w teatrze, mogłam go zobaczyć. Mogłam zobaczyć także babcię i mojego tatę na jednym z prezentowanych zdjęć. Chciałabym, żeby dziadek był ze mnie dumny choć w części, jak ja jestem teraz dumna z niego - dodała wzruszona Lucyna Sewruk-Sadownik.

Tablicę pamiątkową umieszczoną w foyer poświęconą Aleksandrowi Sewrukowi odsłoniła jego prawnuczka Aleksandra.

Teatr Dramatyczny w Elblągu ma więc już swojego patrona, lecz nadal pozostaje bezimienny.

- Ze względu na proces legislacyjny, może niezbyt długi, ale zawsze ważny, nadanie imienia naszemu teatrowi odbędzie się w październiku - mówił Mirosław Siedler, dyrektor elbląskiego teatru.

***

Aleksander Sewruk (1912-1974) - debiutował jako aktor w teatrze oflagowym w Lubece. Na profesjonalnej scenie zadebiutował w Teatrze Jaracza w Olsztynie 4 października 1947 r. w "Fantazym". Później występował na scenach Poznania, Opola, Olsztyna, Gdańska, Białegostoku i Warszawy. Stworzył około stu postaci scenicznych świadczących o dużej skali możliwości aktorskich. Grał Papkina, Cześnika w "Zemście", Kreona w "Antygonie", Gajewa w "Wiśniowym sadzie", kapitana Nuta w "Żeglarzu". Był też znanym aktorem filmowym i telewizyjnym. Spośród 30 ról najważniejsze to te w "Celulozie", "Popiele i diamencie", "Orle" (srebrny medal na Festiwalu Filmowym w Moskwie), "Dziś w nocy umrze miasto", "Czarnych chmurach" oraz ostatnia, niedokończona rola Doktora w "Nocach i dniach".

Przez 17 lat był dyrektorem teatrów - najpierw 12 lat Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie i Elblągu, a potem Teatru Ziemi Mazowieckiej w Warszawie. Stworzył w Olsztynie i Elblągu największe przedsiębiorstwo teatralne w Polsce, na czterech scenach codziennie grano przedstawienia, a co tydzień także na piątej, eksperymentalnej - "Margines".

Aleksander Sewruk zmarł nagle, w sobotnie popołudnie 23 listopada 1974 r. Jego żona mówiła: "Kiedy zasłabł i prosił lekarza, aby zdjął mu z serca potworny ból, miał na tyle siły, że przywołał mnie gestem i szepnął: weź numer telefonu kolegi Rogalskiego (który go dublował w molierowskiej "Szkole żon") i poproś, żeby zagrał dzisiejsze przedstawienie, bo ja chyba dzisiaj grać nie będę. To były jego ostatnie słowa."

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji