Artykuły

Gdańsk. Jest logo Europejskiej Stolicy Kultury

Gdańsk wybrał logo, z którym wystartuje w wyścigu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

- Ten projekt ujął nas zabawą, jaką proponuje oglądającemu - mówi Anna Czekanowicz, wiceszefowa Biura Prezydenta Miasta Gdańska. - Można czytać go na kilka sposobów, jest ciekawy graficznie, niebanalny.

Autorką jest Monika Krause z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

- Logo ma pokazać, że Gdańsk to miasto przyszłości z historią - mówi Krause. - Stąd nawiązanie do Unii Europejskiej (słoneczko) i historii (łódeczka).

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury przyznaje Komisja Europejska.Werdykt poznamy za pięć lat. Profity - olbrzymia promocja finansowana z budżetu Brukseli. Mowa nawet o dwóch milionach euro. Naszymi rywalami są Poznań, Toruń, Łódź i Lublin.

- To poważni przeciwnicy, ale w odróżnieniu od nas są osamotnieni - mówił w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz w Nowym Ratuszu, gdzie spotkał się z władzami ościennych gmin. - Dowodem na to jest porozumienie, które dziś podpisaliśmy. Wierzę, że cała metropolia udzieli nam wsparcia, które przesądzi o wygranej. To szansa dla nas wszystkich. Musimy tylko wydobyć dzieła, twórców o wymiarze uniwersalnym, którzy zainteresują mieszkańców Barcelony czy Helsinek.

Andrzej Gajewski, zastępca wójta gminy Wejherowo: - Jesteśmy siłą jako region i czas zacząć to wykorzystywać. Kaszuby, wspaniała kuchnia, architektura i malarstwo - to nasza siła.

Idea Europejskiej Stolicy Kultury zrodziła się w 13 maja 1985 roku z inicjatywy greckiej minister kultury Meliny Mercouri. Cel - integracja Europejczyków i prezentacja życia kulturalnego miasta, regionu oraz całego państwa. Szybko zyskała aprobatę Rady Europejskiej. Pierwsze zaprezentowały się Europie Ateny. Potem przyszedł czas na Florencję (Włochy), Amsterdam (Holandia), Lizbonę (Portugalia) i Graz (Austria). Polska pokazała się w 2000 roku. Reprezentatywną stolicą został Kraków. Z profitów płynących z europejskiej promocji korzysta do dziś, królując wśród najbardziej atrakcyjnych turystycznie polskich miast. Ponownie Polska o tytuł ESK może ubiegać się w 2016 roku. Wcześniej szansę na promocję dostaną Luksemburg (Luksemburg), Sybin (Rumunia), Liverpool (Wielka Brytania) i Wilno (Litwa).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji