Artykuły

Świętokrzyskie. W weekend będzie V Piknik Gombrowiczowski

Będą przedstawienia, koncerty i wycieczki. Impreza odbywa się w Świętokrzyskiem i w podradomskiej Wsoli. Twórcom pikniku najwyraźniej nie przeszkadza, że Gombrowicz nie cieszy się ostatnio uznaniem ministra edukacji i spokojnie robią swoje.

W tym roku Piknik Gombrowiczowski odbędzie się między 15 a 17 czerwca. Po raz drugi już zawita także do podradomskiej Wsoli, gdzie powstaje muzeum pisarza. Na początek organizatorzy zapraszają do Dołów Biskupich. To tam, za Ostrowcem Świętokrzyskim była fabryka papieru i tektury nazwana Witulinem przez ojca przyszłego pisarza właśnie z okazji przyjścia na świat Witolda. Witulin kiedyś doskonale funkcjonował, dziś po fabryce nie ma już prawie śladu. Gdy piknik odbywał się tam w 2003 r., radomski teatr pokazał "Ślub". Stały jeszcze wtedy zabudowania pofabryczne i planowano właśnie tam urządzić muzeum Gombrowicza. Niestety potem była powódź, swoje zrobiło też nadmierne zainteresowanie okolicznej ludności surowcami wtórnymi.

- Teraz pokażemy tam nasz spektakl "Gombrowicz niezniszczalny". To będzie takie symboliczne przesłanie. Po Witulinie nie ma już śladu, z muzeum się nie udało, ale Gombrowicz jest niezniszczalny - mówi Jarosław Tochowicz, zastępca dyrektora Powszechnego.

W piątek o godz. 20 w Dołach Biskupich-Witulinie zabrzmią piosenki Edith Piaf w wykonaniu Agnieszki Matysiak, potem zobaczymy przedstawienie muzyczno-taneczne "plepleJAdy" w wykonaniu Lubelskiego Teatru Tańca i "Spacer opętanych" Teatru Ognia "Happy Fire" z Ostrowca. W sobotę o godz. 20 w tym samym miejscu spektakl "La Pasión" zaprezentuje formacja flamenco z Krakowa, następnie będzie nasz "Gombrowicz niezniszczalny", przedstawienie przygotowane przez Krzysztofa Galosa na podstawie "Dzienników".

Rankiem w sobotę (godz. 10) z Witulina wystartuje też piesza wycieczka do miejsc w okolicy związanych z pisarzem. A są to: Jakubowice (pozostałości po majątku ojca pisarza), Przybysławice (cmentarz, na którym spoczywają dziadek, ojciec i brat Janusz), Małoszyce (miejsce urodzenia Witolda), Bodzechów (majątek babki Gombrowicza) czy Ruda Kościelna (gdzie rozgrywa się akcja "Pornografii"). Przewidywany czas trwania wycieczki - około pięciu godzin. Planowany jest też 15 - 17 czerwca rowerowy rajd. Więcej informacji w centrum kultury w Ostrowcu, tel. 0 41 247 65 80.

W niedzielę o godz. 16 "Gombrowicz niezniszczalny" zostanie pokazany we Wsoli.

Organizatorami pikniku są: Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Św., Fundacja im. Witolda Gombrowicza "Witulin", Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie (Wsola to jego filia) i radomski teatr. Imprezę dofinansował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na zdjęciu: Fabryka w Dołach Biskupich.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji