Artykuły

Elbląg. Teatr Dramatyczny przyjmie patrona

Aleksander Sewruk [na zdjęciu], wieloletni dyrektor połączonych scen Olsztyn - Elbląg, zostanie patronem elbląskiego Teatru Dramatycznego. Uroczystość o hucznej nazwie "Nie ma jak pompa" odbędzie się w sobotę 16 czerwca. W programie m.in. fragmenty spektakli z rolami Sewruka, projekcje fragmentów filmów z jego udziałem oraz odsłonięcie pamiątkowej tablicy.

Po tym, jak w 1975 roku lub, jak wolą inni, w 1976 r. (oficjalne powołanie przedsiębiorstwa państwowego o nazwie Teatr Dramatyczny w Elblągu) scena elbląska stała się autonomiczną, utraciła swojego patrona, czyli Stefana Jaracza. Teatr tytułowano Dramatycznym.

- Większość scen w Polsce ma swojego patrona, więc i my chcemy dołączyć do tego grona - mówi dyrektor elbląskiego teatru Mirosław Siedler. - Przeprowadziliśmy więc, najpierw własny, wewnętrzny plebiscyt, a następnie dla szerszego grona - na łamach lokalnej prasy. Wygrała postać Aleksandra Sewruka, wieloletniego dyrektora jeszcze połączonych scen Olsztyn - Elbląg.

Jednak, jak się okazuje, proces nadania imienia teatrowi nie jest ani szybki, ani prosty.

- Imienia teatrowi, który jest instytucją samorządową, nie nadaje się ot, tak - wyjaśnia dyrektor Siedler. - Łączy się to m.in. ze zmianą statutu, zmianą pieczęci, tablicy, wysłaniem informacji do urzędów, a także firm współpracujących. W związku z tym, że nasza jednostka samorządowa mieści się w Olsztynie, zabrakło czasu na dokonanie niezbędnych formalności. Dlatego właśnie w sobotę 16 czerwca odbędzie się uroczystość przyjęcia patrona, zaś nadanie elbląskiemu teatrowi imienia Aleksandra Sewruka przesunięte zostało na październik.

W sobotę czeka na widzów uroczystość pn. "Nie ma jak pompa". Złożą się na nią fragmenty spektakli z rolami Aleksandra Sewruka.

- Będzie więc scena Papkina (Lesław Ostaszkiewicz) i Cześnika (Mariusz Michalski) - obu grał Sewruk - z "Zemsty" - zapowiada Mirosław Siedler. - A także scena Papkina i Klary (w tej roli Monika Andrzejewska - red.). Będzie również fragment "Snu nocy letniej", w którym Sewruk grał Egeusza - u nas gra go Jerzy Przewłocki. Będą również projekcje fragmentów filmów z udziałem naszego patrona - kontynuuje dyrektor. - Na ekranie zobaczymy seriale: "Czterej pancerni i pies" oraz "Stawka większa niż życie", a także sceny z filmu "Orzeł". Za kreację w tym obrazie Aleksander Sewruk otrzymał nagrodę na festiwalu filmowym w Moskwie. Z zasobów Telewizji Elbląskiej "odkurzony" zostanie materiał przygotowany z okazji jubileuszu 20-lecia teatru elbląskiego. Nie zabraknie także piosenek, z tytułową "Nie ma jak pompa", choć tematem przewodnim będzie "Powróćmy jak za dawnych lat...".

Uroczystość uświetni swoją obecnością wnuczka Aleksandra Sewruka, Lucyna Sewruk-Sadownik. Odsłoni ona tablicę upamiętniającą postać jej dziadka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji