Artykuły

Dzwon Zygmunta na finał

Biciem dzwonu Zygmunta zakończyło się wczoraj wieczorem na Rynku światowe prawykonanie "Campanae Cracovienses", zmarłego w 2004 r., krakowskiego kompozytora Marka Stachowskiego - pisze Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz w Dzienniku Polskim.

Utwór, który trwał ponad 13 minut i zaskoczył potężnym brzmieniem i rozmachem, został odtworzony z taśmy, co było życzeniem kompozytora. Prezentowanej muzyce towarzyszył specjalnie nakręcony film, w reżyserii Adolfa Weltschka, wyświetlany na trzech ekranach, stanowiących scenografię estrady usytuowanej przed Sukiennicami.

Nastrojowe obrazy, zsynchronizowane z dźwiękiem pokazywały przede wszystkim wnętrza krakowskich kościołów. Ale był i ogień, i wyłaniający się z niego latający smok, barokowe anioły, i rozkołysane dzwony. Byli i dawni pątnicy, którzy przybywali do krakowskich kościołów, często boso i modlili się żarliwie wznosząc oczy ku niebu. Nie zabrakło też panoramy Krakowa.

Utwór "Campanae Cracovienses", powstał w 2000 r. Marek Stachowski napisał go na 25 dzwonów z ośmiu krakowskich kościołów, m.in. z Bazyliki Mariackiej, katedry na Wawelu i Bożego Ciała oraz Bernardynów. Kompozytor zdawał sobie sprawę, że ich dźwięki będą tylko wtedy dobrze słyszalne i zrobią wrażenie, jeżeli zostaną wcześniej nagrane, a następnie zmontowane zgodnie z partyturą, zaś cały utwór będzie odtworzony z taśmy (muzycznie utwór opracował Roman Opuszyński). I kompozytor miał rację. Prezentacja wykonana wczoraj na Rynku, a przygotowana przez teatr Groteska, zrobiła spore wrażenie.

Wcześniej na estradzie wystąpił Chór Polskiego Radia w Krakowie oraz Chór i Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Włodzimierza Siedlika. Wykonały cztery utwory Henryka Mikołaja Góreckiego. Na początek zabrzmiały utwory acappella: "Pod Twoją obronę" i "Na Anioł Pański biją dzwony". Choć oba powstały ponad 20 lat temu, miały prawykonania dopiero wiosną tego roku w Częstochowie (Chór Polskiego Radia w Krakowie pod dyrekcja Włodzimierza Siedlika). Śpiewacy zaprezentowali także "Totus Tuus", bardzo popularny chóralny utwór Góreckiego z lat 80., dedykowany Janowi Pawłowi II, oparty na słowach papieskiego motta, z tekstem współczesnej poetki Marii Bogusławskiej.

Na finał oba chóry wraz z orkiestrą wykonały "Beatus Vir", psalm zamówiony przez kardynała Karola Wojtyłę dla uczczenia 900. rocznicy męczeńskiej śmierci krakowskiego biskupa Stanisława. Górecki skomponował go już po wyniesieniu Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Prawykonanie dzieła odbyło się w Krakowie, w kościele Franciszkanów 9 czerwca 1979 r., podczas pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Ojciec Święty, któremu dzieło zostało dedykowane, wyraził uznanie dziękując publicznie Góreckiemu za dostarczenie "tak głębokiego doznania".

Zgromadzonej na Rynku tłumnie publiczności jeszcze długo brzmiał w uszach niski dźwięk dzwonu Zygmunta.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji