Artykuły

Jelenia Góra. Międzynarodowa premiera u Norwida

Teatr im. Norwida, Mecklenburgisches Staatstheater Schwerin (Niemcy), Teatret Värt/Molde (Norwegia), Divadlo Astorka Korzo '90/Bratislava (Słowacja) i Theater an der Sihl/Zürich (Szwajcaria) zaprasza do wzięcia udziału w niezwykłym, teatralnym rejsie, w którym przewodnikiem będzie Carl Rossmann, bohater "Ameryki" Franza Kafki.

Powieść, napisana w 1912 opowiada o emigracji młodego Europejczyka do Ameryki. Adaptacja sceniczna przedstawia korowód absurdalnych wydarzeń i galerię postaci, poszukujących nadziei w wyśnionej krainie nieograniczonych możliwości. Sam Kafka uznawał "Amerykę" za najbardziej optymistyczne i "lekkie" ze swoich dzieł. Jego przyjaciel, Max Brod, twierdził, że "są w tej książce sceny(...), które nieodparcie przypominają filmy Chaplina."

Pierwsza wersja koprodukcji realizowanej przez Projekt Międzynarodowej Współpracy Teatralnej MAGIC NET (w reżyserii Manuela Schöbela i z udziałem ówczesnego aktora Sceny Dramatycznej Jakuba Giela) miała premierę w lipcu zeszłego roku na promie zacumowanym przy norweskich fiordach w Molde. Reżyser obecnej wersji i dyrektor artystyczny Teatru w Schwerin, Peter Dehler zaprosił do udziału w spektaklu częściowo nową, międzynarodową obsadę, m.in. Grzegorza Cinkowskiego z Teatru Jeleniogórskiego. Naturalna scenografia wybrzeży Norwegii została zastąpiona dekoracjami wybudowanymi na scenie, ale spektakl pozostaje wierny idei podróży, w której uczestniczą widzowie.

Przedstawienie ma premierę 9 czerwca w Teatrze w Schwerin. Po trzech pokazach wyrusza na międzynarodowe tournee: do Frankfurtu nad Odrą (15, 16 czerwca), Jeleniej Góry (19, 20 czerwca) i Bratysławy (22, 23, 24 czerwca).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji