Artykuły

Wybrali Gdańsk

Są młodzi, utalentowani i już obsypani nagrodami. Dyrektor teatru Wybrzeże Adam Orzechowski zatrudnił piątkę nowych aktorów. Dwie panie i trzech mężczyzn. Najmłodsza jest Justyna Bartoszewicz, 11 maja ukończyła 25 lat - pisze Grażyna Antoniewicz w Dzienniku Bałtyckim.

- Pochodzę z Białegostoku. Zdawałam do szkoły teatralnej we Wrocławiu, Łodzi i Warszawie - opowiada młoda aktorka. - Dostałam się do Łodzi i Wrocławia. Rodzice bardzo chcieli, żebym studiowała w Łodzi, bo to taka szkoła z tradycjami, ja marzyłam o Wrocławiu. Więc zabrałam papiery z Łodzi i wsiadłam w nocny pociąg do mojego ukochanego miasta. Musiałam zdążyć do godziny 15. To był ostatni termin złożenia dokumentów. Na szczęście udało się, choć miałam serce w piętach, że nie będę w końcu w żadnej szkole.

W 2004 roku Justyna Bartoszewicz otrzymała stypendium ministra kultury dla najlepszej studentki. Debiutowała w bajce. Rolą Księżnej. Potem z szóstką przyjaciół z roku założyła własny teatr we Wrocławiu. - Zrobiliśmy projekt "Arabska noc" - wspomina. - Ale chyba przyszedł czas na etat w teatrze. Wybrałam Gdańsk.

Zagrała też w filmach J. Kolskiego "Jasminum", A. Pilarczyka "Swoimi słowami" i u Saniewskiego "Bezmiar sprawiedliwości". Teraz można ją oglądać w spektaklu "Posprzątane" w Teatrze Kameralnym. Widzieliśmy ją też jako Julię na ostatnim festiwalu szekspirowskim.

Równie interesujący są pozostali aktorzy. Dorota Androsz [na zdjęciu] (rocznik 1979). Ostatnio związana z Teatrem Polskim w Bydgoszczy. W 2005 roku otrzymała Nagrodę im. H. Konieczki. Doceniono ją za "odwagę, bezkompromisowość i konsekwencję w kreowaniu postaci oraz wyrazistość nawet w epizodycznych rolach".

Grzegorz Falkowski (1972) - ostatnio aktor Teatru Współczesnego w Szczecinie. Wśród wielu nagród Srebrna Ostroga i Bursztynowe Pierścienie.

Na etacie jest też Krystian Wieczorek (1975), wiele nagród m.in Laur Grzymały za rolę Brodacza Pancernego w bajce "Pierścień i róża".

Równie utalentowany jest Piotr Łukawski (1972), na IV Festiwalu Dramaturgii Współczesnej Rzeczywistość Przedstawiona w Zabrzu nagroda za rolę Szatana i najlepsza rola drugoplanowa w sezonie 2003/2004 wg miesięcznika "Teatr".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji