Artykuły

Jelenia Góra. Przeczytają "Daily soup" Amanity Muskarii

Teatr im. Norwida zaprasza na otwartą próbę czytaną najnowszej sztuki Amanity Muskarii (czyli sióstr Gabrieli i Moniki Muskały) pt. "Daily soup".

- Chciałyśmy pokazać, że czasem leży nam na żołądku coś, co niekoniecznie sami zjedliśmy. Coś spychane od pokoleń w podświadomość. O czym nie mamy pojęcia, co boli nas w środku i powoduje niestrawność - mówią o swej sztuce siostry Muskała.

Czytanie sztuki w ramach cyklu "CZas na nowy dramat" odbędzie się 6 czerwca o godz. 18. Po czytaniu rozmowa. Wstęp wolny.

***

AMANITA MUSKARIA

Autorski duet sióstr Gabrieli i Moniki Muskały. Muskaria zadebiutowała w roku 2001 sztuką "Podróż do Buenos Aires. Work in Regress". Sztuka została opublikowana w Dialogu 2001 nr 11, a jej prapremiera odbyła się 8 grudnia 2001 roku w Teatrze im. Jaracza w Łodzi w reżyserii Mariana Półtoranosa. Gabriela Muskała zagrała w niej Walerkę [na zdjęciu]. Monodram był pokazywany na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych (Belgia, Węgry). Sztuka znalazła się w finale VIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Za rolę Walerki Gabriela Muskała zdobyła nagrody na festiwalach w Kaliszu, Wrocławiu i Bydgoszczy. Spektakl prezentowany był również na Scenie Studyjnej Teatru Jeleniogórskiego w listopadzie 2004 roku. Kolejna premiera odbyła się 4 listopada 2005 roku w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, także w reżyserii Półtoranosa i w wykonaniu Muskały, która za tę rolę była nominowana do Feliksa Warszawskiego (2006).

GABRIELA MUSKAŁA

Absolwentka łódzkiej PWSFTviT (1994). Aktorka teatrów łódzkich: Powszechnego (1993-1997), im. Jaracza (od 1997). Od 2005 roku w zespole Teatru Dramatycznego w Warszawie. Zagrała w przedstawieniach m.in. Mariusza Grzegorzka (rola tytułowa w "Agnes od Boga" Pielmeiera, 1996; Laura w "Szklanej menażerii "Williamsa, 1997; Mary w" Rutherford i syn", 1999, Barbary Sass (Irina w "Trzech siostrach" Czechowa, 1997; tytułowa Merylin Mongoł Kolady, 2002), Walerego Fokina (Żmindowa w "Weselu" Czechowa, 1998), Marka Fiedora (Maria Podsiekalnikow w "Samobójcy" Erdmana, 2004), Piotra Cieślaka ("Siostry" wg Enquista, 2006). W Teatrze Narodowym zagrała gościnnie rolę Żony w "Koronacji "Modzelewskiego w reż. Łukasza Kosa (2004).

Zagrała w przedstawieniach Teatru TV w reżyserii m.in. Mariusza Grzegorzka ("Zmierzch długiego dnia" O'Neilla, 1997; "Rutherford i syn" 1999), Janusza Kijowskiego ("Piękna pani Seidemann" wg Szczypiorskiego, 2002), Ryszarda Bugajskiego ("Śmierć rotmistrza Pileckiego", 2006). Zagrała w filmach m.in. "Królowa Aniołów" Mariusza Grzegorzka, "Małopole, czyli świat" Jana Jakuba Kolskiego, "Tout un hiver sans feu" (Cała zima bez ognia) Grega Zglinskiego.

MONIKA MUSKAŁA

Tłumaczka, absolwentka germanistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 1993 roku mieszka w Austrii (w Wiedniu i w Salzburgu). Publikuje w Polsce i za granicą. Przez kilka lat jako austriacka korespondentka współpracowała z Gazetą Wyborczą i Sekcją Polską BBC. Stale współpracuje z dwumiesięcznikiem Didaskalia. Tłumaczy głównie współczesną dramaturgię niemieckojęzyczną, m.in. Thomasa Bernharda ("Siła przyzwyczajenia", "Portret artysty z czasów starości", "Na polowaniu"), Heinera Müllera ("Anatomia Tytusa"), Wernera Schwaba ("Prezydentki", "Czarujący korowód", "Antyklimaks"), Igora Bauersimy ("norway.today", "Factory"), Moritza Rinke ("Republika Wineta"), a od niedawna również klasykę: Friedricha Schillera ("Intryga i miłość"), Franka Wedekinda ("Lulu") i Ödöna von Horvatha ("Don Juan wraca z wojny"). Stale współpracuje z krakowską serią wydawniczą "Dramat Współczesny". W Szwajcarii opublikowała książkę o wschodniej Syberii "Jakucja" (Benteli Verlag, 2003) - ze zdjęciami jej męża, austriackiego fotografa, Andreasa Horvatha. Współpracowała z nim również przy realizacji filmu dokumentalnego Views of a Retired Night Porter ("Z punktu widzenia emerytowanego portiera"), nagrodzonego Kryształowym Globem na festiwalu w Karlovych Varach (2006).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji