Artykuły

Elbląg. Były dyrektor patronem sceny

16 czerwca Teatr Dramatyczny w Elblągu zniknie z mapy kulturalnej kraju. Nie znaczy jednak, że przestanie funkcjonować - tego dnia elbląska scena zmienia nazwę na Teatr im. Aleksandra Sewruka.

Dramatyczny zyska za ponad dwa tygodnie patrona z inicjatywy dyrektora teatru Mirosława Siedlera. Jego nazwisko wybrali, spośród kilku propozycji, pracownicy teatru oraz mieszkańcy Elbląga w plebiscycie prasowym. - Bez swojego patrona teatr jest trochę bezimienny i nagi - tłumaczył Siedler. - Zresztą, jeżeli rozejrzymy się po Polsce, to widać, że większość naszych scen patronów ma.

Aleksander Sewruk [na zdjęciu] (1912-1974) ma na koncie kilkaset ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Zagrał między innymi w "Popiele i diamencie" Andrzeja Wajdy, "Pociągu" Jerzego Kawalerowicza, "Czterech pancernych i psie", "Stawce większej niż życie" i "Czterdziestolatku". Sewruk z - połączonymi wówczas - scenami w Elblągu i Olsztynie związany był dwukrotnie: najpierw w latach 1949-52 jako aktor, następnie w latach 1957-69 jako dyrektor (nie przestał wtedy jednak występować w spektaklach).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji