Artykuły

Baśniowi szalikowcy

Wrocławski sezon teatralny otwiera na scenie Teatru Współczesnego "Czerwony szalik" Jacka Papisa. Uczeń Krystiana Lu­py napisał jungowski pastisz bajki o Czerwonym Kapturku.

Przed dwoma laty Jacek Papis objawił się jako reżyser dobrze przyjętego w Ło­dzi studenckiego spektaklu "Euklides był osłem, czyli tajemnica sardynki". Tam po­znał dyrektorkę Teatru Współczesnego. Złożył Krystynie Meissner tekst swej sztu­ki przed publikacją w pismach. Jest to sce­niczny debiut dramaturga.

"Czerwony szalik" miał mieć premierę w ubiegłym sezonie teatralnym, lecz za­angażowany wówczas młody reżyser nie poradził sobie z teatralną materią. Dlate­go dziś obejrzymy kreację zbiorową. Przy­gotowaniem spektaklu zajął się zespół ak­torów. To ewenement we wrocławskich teatrach.

Jacek Papis opowiadał nam w czerwcu, że zainspirowało go opowiadanie Angeli Carter "Towarzystwo wilków" i bajka o Czerwonym Kapturku. Interpretując na swój sposób klasyczną symbolikę baśni, Papis, autor najmłodszego pokolenia, spró­bował pokazać nasze psychiczne proble­my, przerażające emocje czy koszmary senne. Bawi się zresztą w swym tekście różnymi konwencjami teatru i gatunkami literatury. Sąsiedztwo komizmu i grozy jest więc dla niego równie oczywiste, jak i platońska, seksualna jedność przeci­wieństw, której doświadcza człowiek.

W "Czerwonym szaliku" rolę Babci za­gra Irena Dudzińska. Córkę zagra młoda aktorka Dorota Abbe, która przyjechała do Wrocławia z Łodzi. Matką będzie Ire­na Rybicka, Ojcem Maciej Dużyński, Pod­różnym Maciej Tomaszewski, Czarowni­cą - Bogda Sztencel, a chłopakiem To­masz Tyndyk, którego poznaliśmy z jak najlepszej strony w brawurowej roli w "Sy­tuacjach rodzinnych". Scenografię przy­gotowała Marija Havran - kostiumolog i scenograf z Jugosławii, opracowanie mu­zyczne spektaklu to praca Oleny Leonenko z Kijowa, która już pracowała we Wro­cławiu przy "Czwartej siostrze" w Teatrze Kameralnym.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji