Artykuły

Lublin. Nowe miejsce dla teatru

Miastu przybywa kolejna teatralna przestrzeń. Po spektaklach i koncertach, które można było oglądać na staromiejskich podwórkach, w wirydarzu Centrum Kultury, dziedzińcach KUL i zamku przyszedł czas na dziedziniec klasztoru Dominikanów. W piątek [1 czerwca] zobaczymy tam spektakle przywiezione z Gardzienic.

Rozmowa dnia z Mariuszem Gołajem, aktorem z Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice.

Waldemar Sulisz: Co zobaczymy na klasztornym dziedzińcu?

- "Metamorfozy" [na zdjęciu], .Wazę Francis" i "Małą Ifigenię". Początek spektakli w piątek, 1 czerwca, o godz. 21. Po spektaklach, które rozpoczną się 1 czerwca o godzinie 21 szczudlarze przeprowadzą publiczność na plac przed Trybunałem Koronnym, gdzie pokażemy Fire Show. Na Grodzkiej 5 a, w naszej siedzibie odbędzie się teatralne jamsession.

Dlaczego zdecydowaliście się na to miejsce?

- Najpierw chcieliśmy zagrać na placu Po Farze. Ale zaważyły względy bezpieczeństwa. Na świecie często gramy w ruinach, dziedziniec klasztorny jest gotową salą teatralną.

Która teraz wygląda Jak trwała ruina...

- W uprzątnięciu terenu i przystosowaniu do pokazu spektakli pomaga nam miasto, koszty oświetlenia i nagłośnienia pokryje marszałek. Scena stanie obok figury Madonny, publiczność wejdzie przez bramę od strony Teatru im. H. Ch. Andersena.

A skąd pomysł, by Włodzimierz Staniewski pokazał trzy spektakle w Lublinie?

- Zagramy w Lublinie po raz pierwszy od 30 lat. Robimy tu spotkania literackie, wystawy, koncerty, pokazujemy spektakle zaprzyjaźnionych teatrów z zagranicy. Ale chcemy jeszcze bardziej zaznaczyć naszą obecność w mieście. Szukamy tu sali teatralnej, bo zimą w Gardzienicach gra się bardzo ciężko.

***

Jakie miejsca w mieście artyści już zamieniali na teatr: hala Polmosu Lublin przy Krochmalnej , wirydarz Centrum Kultury i pomieszczenia w CK po Akademii Medycznej, plac Zamkowy i dziedziniec na zamku, dworzec PKP Lublin Północny, podwórka i ulica Grodzka, plac Po Farze, kościoły: bazylika Dominikanów, ewangelicki przy Krakowskim Przedmieściu, powizytkowski przy ul. Narutowicza, parking przy ul. Obrońców Pokoju, teren Lubelskiego Klubu Jeździeckiego, parking przed Chatką Żaka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji