Artykuły

Praga. Polacy na Quadriennale 2007

59 państw, w tym Polska, zaprezentuje się podczas tegorocznej, 11. edycji Międzynarodowej Konkursowej Wystawy Scenografii i Architektury Teatralnej, czyli Praskiego Quadriennale (PQ) 2007. Wystawa potrwa od 14 do 24 czerwca.

PQ jest światową prezentacją scenografii i architektury teatralnej. Od 1967 roku, co cztery lata, w praskim Pałacu Przemysłu, można oglądać światowe osiągnięcia w tej dziedzinie. Każda edycja PQ ma formę konkursową. Polska prezentacja, zatytułowana "Rzeczywistość transformacji - transformacja rzeczywistości", realizowana jest przez Ministerstwo Kultury i Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Kurator polskiej ekspozycji Paweł Wodziński podkreślił podczas środowej konferencji prasowej w Warszawie, że tegoroczne quadriennale znacząco różni się od poprzednich - w minionych latach tematy wystaw poszczególnych krajów były narzucane odgórnie.

- W tym roku wszystkim krajom dano wolną rękę (...) To zmusza do głębszego namysłu przy wyborze tematu, bo każdy kraj powinien pokazać na swojej narodowej wystawie wkład w teatr europejski, charakterystyczne dla siebie idee, cele jakie sobie stawia - powiedział Wodziński.

Najbliższa edycja PQ podzielona jest na trzy sekcje artystyczne: sekcję wystaw artystycznych, architektury i technologii oraz sekcję studencką. Wszystkie prace pokazywane w poszczególnych sekcjach będą oceniane przez międzynarodowe jury.

Polska ekspozycja zostanie oficjalnie otwarta 18 czerwca podczas Polskiego Dnia Narodowego i zaprezentuje scenografie w sześciu działach tematycznych m.in. mit, pamięć, kapitalizm. Będą to projekty m.in. Małgorzaty Szczęśniak do spektakli "Dybuk" i "Ubu Rex", Małgorzaty Bulandy do telewizyjnej wersji "Ballady o "Zakaczawiu" oraz "Made in Poland", Justyny Łagowskiej do "H.".

W sekcji architektury teatralnej polska prezentacja pokaże te miejsca sztuki, które powstały poprzez rozbudowę lub rewitalizację obiektów postindustrialnych i stały się przestrzeniami artystycznymi. Są to Stary Browar w Poznaniu, Fabryka Trzciny w Warszawie, Stocznia Gdańska, Teatr Łaźnia Nowa w Nowej Hucie, Le Madame w Warszawie oraz przestrzenie w Legnicy.

Pawilon sekcji studenckiej pokaże efekty pracy uczestników krakowskich warsztatów scenograficznych. Brali w nich udział studenci z czterech uczelni artystycznych - ASP w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Gdańsku.

Ekspozycji najlepiej prezentującej dany temat zostanie przyznana nagroda główna PQ - Złota Kwadryga.

Oprócz tego dla najlepszej scenografii, kostiumu, najlepszej realizacji architektury teatralnej, najlepszego wykorzystania technologii teatralnej oraz najlepszej realizacji przedstawienia przyznane zostaną Złote Medale.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji