Artykuły

Rysa

Najnowsza produkcja Teatru Telewizji na pew­no nie jest łatwa, lekka i przyjemna. Osadzona w re­aliach XX wieku opowieść może budzić kontrower­sje. To dobrze. Zwłaszcza że Teatr TV powinien traf iać do wyma­gającego widza.

Scena Współczesna Te­atru Telewizji realizuje dramat Pawła Mossakowskiego "Rysa". Autor po­kazuje trudne i zawikłane sto­sunki polsko-żydowskie w os­tatnich sześćdziesięciu latach historii naszego kraju. Czy Po­lacy są antysemitami? Czy Ży­dzi wykorzystywali Polaków? Czy możliwa była przyjaźń między nimi? Wobec takich - pytań zostaną postawieni widzowie. I nie uzyskają jedno­znacznych odpowiedzi. Pozo­staną niedomówienia....

"Rysa" to historia dwóch przyjaciół ze szkoły. Opowieść o ich losach podzielona jest na cztery akty, z których każ­dy rozgrywa się na konkret­nym etapie historii.

Piotr Adamczyk wciela się w rolę Andrzeja. Tak opowia­da o swojej postaci: - Pojawia się jako dwudziestopięcioletni młody mąż i ojciec. Ukrywa swego przyjaciela, później więzienie UB, praca w redakcji, rok 1968. Andrzej zmienia się, doj­rzewa. Jest na pewno uczciwy, lecz ta uczciwość drogo go kosztuje. Nie jest to typ bohate­ra bez wątpliwości. Ma ich wie­le. Boi się, lecz potrafi ten strach przełamać. Myślę, że właśnie w tym tkwi to, co nazywamy człowieczeń­stwem. Jest i do­bry i zły. Jak większość z nas.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji