Artykuły

Toruń. Bajki Kołakowskiego w Baju Pomorskim

W prace nad spektaklem "Gyom, Tat, E(eeee)tam, czyli Bajki dla dorosłych" na podstawie bajek Leszka Kołakowskiego [na zdjęciu] zaangażowali się toruńscy aktorzy, muzycy, plastycy i performerzy. Do projektu zaprosił ich fotografik Marcin Gładych, który - jak twierdzi - zdążył znudzić się na tyle swoją profesją, że postanowił zająć się produkcją widowisk multimedialnych. Na scenie Baja Pomorskiego zobaczymy inscenizację sześciu utworów z "13 Bajek z Królestwa Lailonii" Kołakowskiego

Oprawą muzyczną zajęli się twórcy avant-popowego Videoturisten, którzy w swoich działaniach inspirują się twórczością takich gigantów sceny alternatywnej jak: The Residents, Stereo Total, Pizzicato Five czy Takako Minekawa. Obecnie zespół występuje jako trio. Tworzą je: Tomasz Pędzisz (instrumenty klawiszowe, komputer), Piotr Rosztajn (gramofony, elektronika) Walek Gojek (perkusja, elektronika). Widowisko swoimi produkcjami wzbogaci także związany niegdyś z Toruniem Michał Jacaszek, który wydał trzy bardzo dobrze przyjęte przez słuchaczy i krytykę płyty: "Mapa", "Sequel" (obie z pisarką i piosenkarką Miłką Malzahn), "Lo-Fi Stories". Artysta ma doświadczenie w komponowaniu muzyki ilustrującej. Założył projekt Lem Konzept, w którym - jak sama nazwa wskazuje - stworzył oprawę dźwiękową do bajek Stanisława Lema.

Bajkami Kołakowskiego zajęli się także artyści związani z toruńskim Teatrem Wiczy. Romuald Pokojski wyreżyserował bajkę "On", w której zagrał Radosław Smużny. Krystian Wieczyński pokazał się w dwóch filmach "Tat" i "Twarz". W projekt włączyli się także artysta wideo Robert Rork i performer Paweł Jaworski.

Spektakl odbędzie się w piątek o godz. 19 w Teatrze Baj Pomorski przy ul. Piernikarskiej 9. Wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji