Artykuły

Olsztyn. U Jaracza "Ich czworo"- historia rodziny

Sobotnia premiera "Ich czworo. Tragedia ludzi głupich w trzech aktach" Gabrieli Zapolskiej w Teatrze Jaracza zbiega się z setną rocznicą powstania dramatu. Twórcy jednak mówią, że to przypadek.

Giovanny Castellanos, z pochodzenia Kolumbijczyk, sięgnął po tekst Zapolskiej, sam go zaadaptował, przygotował opracowanie muzyczne i wyreżyserował. - Ta sztuka jest uniwersalna - zapowiada. - Zobaczymy historię rodziny. Dowiadujemy się z mediów o kilkunastoletnich dzieciach, które są gwałcicielami, mordercami. Szukam źródeł tego zachowania, a Zapolska jest pretekstem. Szukam też odpowiedzi dlaczego tak się dzieje, ale nie przygotowałem jej dla widzów, każdy będzie musiał odpowiedzieć sobie sam.

- Okazuje się, że sztuka, która kojarzy się z klasykiem, jest aktualna, jakby została napisana wczoraj - uważa Elżbieta Lenkiewicz, kierownik literacki w "Jaraczu". - Dramat znakomicie wpisuje się we współczesność, pokazując życie społeczne i rodzinne.

W oryginale dzieckiem jest dziewczynka, mała ofiara. Castellanos postanowił, że będzie nim jednak chłopiec. Specjalnie do spektaklu utleniono włosy Grzegorzowi Sowie, który gra tę rolę. - Inspiracją dla mnie były filmy "Cela", "Omen", "Siedem", uchwycenie momentu, gdy coś niedobrego się w człowieku wylęga i nie zdaje sobie sprawy, co to jest - mówi Grzegorz Sowa.

W spektaklu występują Marzena Bergmann, Irena Telesz, Grzegorz Jurkiewicz, Dariusz Poleszak i Grzegorz Sowa. Gościnnie rolę żony zagra Agnieszka Pawlak, która na co dzień występuje w teatrze w Kaliszu. - Długo szukałem aktorki do roli żony, ale znalazłem - mówi reżyser. - Jestem dumny z całej obsady, trafiłem w dziesiątkę co do każdego z nich. O niektórych musiałem walczyć.

Choreografię przygotowała Anna Jankowska. Jej zadaniem było nie tylko opracowanie ruchu scenicznego, ale też stworzenie tańca dla postaci symbolicznych. - Przez taniec wypowiada się abstrakcyjna postać, która mówi językiem ciała i słowami. Tańcem pokazujemy też sytuacje nierealne - tłumaczy Anna Jankowska.

Scenografię składającą się z dwóch różnych mieszkań stworzył Wojciech Stefaniak.

Premiera "Ich czworo" w sobotę o godz. 19 na scenie kameralnej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji