Artykuły

Lublin. Ważą się losy Teatru Starego

Do końca zbliżają się negocjacje władz miasta z architektami w sprawie opracowania projektu przebudowy Teatru Starego [na zdjęciu]. Jeśli 9 maja projektanci nie dogadają się z władzami, unikatowy zabytek pozostanie w ruinie.

Architekci z Biura Inwestprojekt Partner 6 spotkają się z władzami miasta w środę. Obie strony muszą ustalić, czy projektanci zdołają przekazać dokumentację projektu przebudowy Teatru Starego na czas, aby Lublin mógł wystąpić do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o pieniądze na przebudowę. Dokumentacja musi być dołączona do wniosku. Chodzi o dziewięć milionów złotych.

Właśnie czas potrzebny na opracowanie projektu jest teraz największym problemem w rozmowach miasta z projektantami. Dlatego też według nieoficjalnych informacji z ratusza środowe spotkanie może być ostatnim w sprawie Teatru Starego. Władze uważają, że przeciąganie negocjacji z Biurem Inwestprojekt Partner 6 nie będzie miało sensu, podobnie jak rozpisywanie kolejnego przetargu na przebudowę teatru (Lubelska Okręgowa Izba Architektów oprotestowała oba zeszłoroczne przetargi). Jeśli w środę projektanci oznajmią, że nie będą w stanie zdążyć z opracowaniem projektu na czas, to miasto zrezygnuje z umowy z Biurem Inwestprojekt Partner 6 i zabytkowy budynek teatru pozostanie w ruinie.

Na przeszkodzie w rozwiązaniu sprawy przyszłości Teatru Starego nie stoją już pieniądze. Gdy architekci gościli w ratuszu tuż po Wielkanocy, rozmawiali z prezydentem Adamem Wasilewskim i jego zastępcami głównie o sumie, jaką miasto zapłaci za projekt. Ani prezydent, ani projektanci nie chcieli ujawnić, o jaką kwotę chodzi. - Muszę się targować i będę to robił - tylko tyle powiedział wówczas prezydent.

"Gazeta" nieoficjalnie dowiedziała się, że ratusz już dogadał się z architektami z Biura Inwestprojekt Partner 6 co do pieniędzy i miasto zapłaci im około 200 tys. zł mniej, niż żądali oni pierwotnie. Nadal nie wiadomo jednak, o jaką sumę chodzi.

Historia Teatru Starego

Budynek powstał w 1822 r. Jest najstarszym teatrem publicznym w Polsce, który przetrwał w niezmienionym kształcie. Pierwsze przedstawienie odbyło się 20 października 1822 r. Z czasem Teatr Stary tracił publiczność, która narzekała na niewygody, szczególnie po wybudowaniu w 1886 r. nowego teatru (dzisiejszego Teatru im. Osterwy).

Świetność odzyskał, gdy w 1905 r. powstało tam kino. Ostatni seans odbył się w 1981 r. Później budynek, w którym kilka razy wybuchały pożary, stawał się coraz bardziej zaniedbany. W 1994 r. Fundacja Galeria na Prowincji odkupiła teatr za 100 zł, obiecując wyremontowanie go w ciągu dwóch lat. Nie dotrzymała słowa, a budynek obracał się w ruinę.

W 2000 i 2003 r. konserwator zabytków zwracał się do władz o wywłaszczenie fundacji, ale prezydent Andrzej Pruszkowski odmawiał, twierdząc m.in., że fundacja mogłaby zażądać odszkodowania. W styczniu 2005 r. prokuratura oskarżyła prezesów fundacji o spowodowanie możliwości zawalenia się budynku i zaniechania prac remontowych. Dopiero wizja sądowego wyroku spowodowała, że fundacja oddała zagrożony zawaleniem zabytek skarbowi państwa. Na początku tego roku rada miasta uchwaliła przejęcie Teatru Starego przez Lublin.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji