Artykuły

Kalisz. "Mewa" otworzy Spotkania Teatralne

Głośne spektakle z całej Polski będzie można oglądać od niedzieli [6 maja] przez tydzień w ramach Kaliskich Spotkań Teatralnych. Na scenie Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego wystąpią też artyści znani z małego i dużego ekranu, m.in. Dominika Ostałowska, Tomasz Kot, Mariusz Benoit i Rafał Królikowski

Kaliskie Spotkania Teatralne są najstarszym festiwalem teatralnym w Polsce. Impreza w malowniczym, wielkopolskim mieście odbywa się nieprzerwanie od 47 lat, a jurorzy oceniają tu przede wszystkim grę aktorów. Zwycięzców wyłonią w tym roku aktorki: Dorota Segda i Beata Fudalej, reżyserzy Krzysztof Rekowski i Rudolf Zioło oraz Maciej Nowak, krytyk, publicysta i dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu główną nagrodę zdobyła Małgorzata Rożniatowska za sugestywną, przejmującą rolę Anity Szaniawskiej w monodramie Remigiusza Grzeli "Uwaga, złe psy", w reżyserii Michała Siegoczyńskiego. Spektakl "Elling" tego samego reżysera, według scenariusza Axela Hellsteniusa, zobaczymy w Kaliszu w poniedziałek. Tytułowy bohater, czterdziestolatek, próbuje ułożyć sobie życie po wyjściu ze szpitala psychiatrycznego. - Ckliwe to wszystko potwornie, ale... trafia w jakiś miękki punkt, który tworzy się w człowieku, gdy wysłucha on pierwszej bajki - pisała po premierze spektaklu w Teatrze Nowym na warszawskiej Pradze recenzentka "Gazety Wyborczej" Joanna Derkaczew.

A w niedzielę o godz. 19 na dużej scenie uczestników festiwalu czeka kaliska premiera. Przedstawienie "Mewa" w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego jest adaptacją słynnego dramatu Antoniego Czechowa. Gościnnie zagrają w nim: Daniela Popławska z Teatru Nowego w Poznaniu i aktor młodego pokolenia Bartosz Turzyński. "Kalimorfa" Stowarzyszenia Teatru Atelier w Krakowie to także propozycja na niedzielę. Spektakl według dramatu Johna Fowlesa w reżyserii Marka Kality można obejrzeć na Scenie Kameralnej o godz. 16.

Kolejne dni w Kaliszu to inne ważne produkcje minionych sezonów, m.in. "Miarka za miarkę" z Teatru Powszechnego w Warszawie, w reżyserii Anny Augustynowicz, oraz "Baal" z Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, według pomysłu Marka Fiedora.

Podczas Kaliskich Spotkań Teatralnych zobaczymy w sumie 16 spektakli, 11 z nich w ramach pokazów konkursowych. Laureatów poznamy w przyszłą sobotę, jak zwykle o północy.

Na zdjęciu: "Baal", Teatr im. Jana Kochanowskiego, Opole.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji