Artykuły

Kraków. "Psałterz Wrześniowy" pod nową batutą

Ci sami soliści: Małgorzata Markiewicz, Joanna Słowińska, Olga Szomańska-Radwan, Przemysław Branny, Maciej Miecznikowski, Janusz Radek, ten sam narrator - Igor Michalski, ta sama orkiestra i ten sam chór staną przed publicznością 21 maja o godz. 20.30 w krakowskim kościele św. Katarzyny, by zaprezentować "Psałterz Wrześniowy" - trzecie wspólne dzieło Zbigniewa Książka i Piotra Rubika [na zdjęciu]. Tyle że nie kompozytor poprowadzi wykonawców, a krakowianin Mikołaj Blajda, znany ze współpracy m.in. z Zygmuntem Koniecznym.

Ta zmiana to efekt konfliktu pomiędzy Piotrem Rubikiem a krakowską Agencją Duo, która owe utwory zamawiała, po czym rozpowszechniała w formie live lub nagrań.

Jak stwierdza oświadczenie Agencji, podjęto "decyzję o definitywnym zakończeniu współpracy z Panem Piotrem Rubikiem".

"Psałterz Wrześniowy" - jak pisze autor - to opowieść "o minionych wrześniach, z polskim wrześniem 1939 roku, z wrześniowym zamachem na World Trade Center w Nowym Jorku, z wrześniem każdego z nas, gdy nie wiadomo, skąd wypełza ZŁO. (...) Zło, które jest łamaniem prawa boskiego i ludzkiego".

Zbigniew Książek i kompozytor Piotr Rubik w pieśniach, nazywanych przez nich psalmami, zapytali w imieniu swoim i nas wszystkich - ludzi XXI wieku - o sens wiary, która prowadzić może do ataków terrorystycznych, o gatunek ludzki, który poczynając od grzechu pierworodnego, łamie prawo Boże i ludzkie, o nadzieję na życie po życiu i o miłość, która jest największym dobrem i jedynym ratunkiem dla oszalałego świata.

Bilety na koncert - nad którym nasza redakcja objęła patronat medialny - są do nabycia, po 80 i 100 zł, w PIM (ul. św. Jana 2) i w Filmotechnice (Pasaż Bielaka); zamówienia zbiorowe - 0 788 013 122.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji