Artykuły

List otwarty do publiczności oratoriów Książka i Rubika

Na oficjalnej stronie Janusza Radka został opublikowany list otwarty do publiczności oratoriów Zbigniewa Książka i Piotra Rubika. List jest odpowiedzią na medialne zamieszanie wokół Piotra Rubika i Agencji DUO.

Oto treść listu:

"Pragniemy zaznaczyć, że wypowiadamy się wyłącznie we własnym imieniu. Sytuacja, w jakiej postawił nas Piotr Rubik zmusza nas do reakcji."

"Nieprawdą jest, że doszło do spisku, który miał na celu zastąpienie Piotra innym dyrygentem. Prawdą jest, że Piotr stawiał nas wszystkich: autora, solistów, chór i orkiestrę w niepewności, czy w ogóle wystąpi (m.in. koncert w Rzeszowie). Bezpośrednio przed koncertem - żądał wielokrotnego podwyższenia gaży - pod groźbą, że nie wyjdzie na scenę. Wielokrotnie apelowaliśmy do Piotra, by znalazł rozwiązanie, które pozwoli nam wykonywać Tryptyk Świętokrzyski - na dotychczasowych zasadach bez angażowania w konflikt publiczności i bez szumu medialnego wokół tego dzieła. Niestety Piotr Rubik wybrał inną drogę."

"Szanujemy twórczość Piotra Rubika i jego zaangażowanie w wykonywanie Tryptyku Świętokrzyskiego. Warto jednak przypomnieć, że to autor tekstu: Zbigniew Książek - zaproponował Piotrowi Rubikowi napisanie muzyki do jego libretta. Nie jest to bez znaczenia w sytuacji, w której Piotr mówi o koncercie: mój koncert, moje dzieło, moja orkiestra, moje chóry i moi soliści... Oświadczamy, że jesteśmy współtwórcami dzieła, a nie pracownikami Piotra Rubika."

"Winni jesteśmy publiczności Elbląga i Olsztyna wyjaśnienie powodu naszej nieobecności na koncertach: Dzień przed koncertem w Elblągu (27 kwietnia) zostaliśmy poinformowani, że zmieniły się wszystkie dotychczasowe warunki naszej współpracy z Piotrem Rubikiem. Z minuty na minutę - dowiedzieliśmy się, że jedyną reprezentantką również naszych interesów (jeśli idzie o Tryptyk Świętokrzyski) - jest p. Katarzyna Kanclerz. Nikt wcześniej z nami tego nie ustalał. Poinformowano nas, że jeśli nie weźmiemy udziału w koncertach w Elblągu i Olsztynie zostaniemy natychmiast zastąpieni innymi solistami. Zostaliśmy postawieni w sytuacji przymusu - a nie wyboru. Nie prowadzono z nami na ten temat żadnych rozmów."

"Działanie Piotra Rubika rozumiemy następująco. W momencie wynegocjowania bardzo dużego honorarium postanowił pójść dalej: przejąć trzyletnią pracę nas wszystkich, tj. autora tekstu, solistów, narratora, orkiestr i chórów (blisko 200 osób). Nie mamy nic przeciwko temu, żeby Piotr negocjował swoje honorarium - to zupełnie naturalne i każdy ma prawo to robić - oburza natomiast nas fakt, że Piotr Rubik w walce o pieniądze posługuje się argumentem wolności i godności artysty. Bulwersujące jest, że Piotr Rubik dążąc do realizacji własnych celów naraził współtwórców dzieła Tryptyk Świętokrzyski na utratę dobrego imienia."

"Medialny skandal, jaki rozegrał się w ostatnich dniach godzi w nasz wizerunek artystyczny. W każdej współpracy zdarzają się nieporozumienia. Mamy nadzieję, że tym razem sprawa rozwiąże się pomyślnie i że publiczność będzie mogła uczestniczyć w koncertach Tryptyku Świętokrzyskiego w takiej samej formie, jak dotychczas. Ze swojej strony pragniemy zapewnić, że tak, jak do tej pory - będziemy z oddaniem i zaangażowaniem wykonywać Tryptyk Świętokrzyski bez aury skandalu i szumu medialnego. Dla dobra dzieła jesteśmy gotowi na dalszą współpracę z Piotrem Rubikiem. Współpraca ta jednak musi się opierać na poszanowaniu naszej godności i wolności - artystycznej i zawodowej. Mamy nadzieję, że podobnie, jak my - Piotr Rubik będzie gotowy do wyjaśnienia tego nieporozumienia."

List podpisali:

Soliści:

Małgorzata Markiewicz

Joanna Słowińska

Olga Szomańska-Radwan

Przemysław Branny

Maciej Miecznikowski

Janusz Radek

Autor:

Zbigniew Książek

Narrator:

Igor Michalski

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji