Artykuły

Gliwice. Dzień tańca w GTM

Z okazji Światowego Dnia Tańca [29 kwietnia] Gliwicki Teatr Muzyczny zaprasza na wieczór, na który złożą się dwa niezwykłe projekty taneczne przygotowane w ostatnich sezonach w tutejszych teatrach muzycznych.

W programie 2 spektakle:

- "Na Krawędzi" Teatru Rozrywki z Chorzowa

- "Chodnik 05" Gliwickiego Teatru Muzycznego

"Na krawędzi" [na zdjęciu] to spektakl, dla którego punktem wyjścia były kostiumy Zofii de Ines, jednej z najwybitniejszych współczesnych autorek kostiumów teatralnych. Jej prace zawsze są pełne ekspresji, artystka zawsze potrafi dzięki nim zaznaczyć swoją osobowość; choć doskonale wpisują się one w rysy inscenizacyjne spektakli, często potrafią przy tym wybić się ponad pozostałe ich elementy i funkcjonować jako osobne dzieła sztuki. W spektaklu "Na krawędzi" prezentowane są kostiumy teatralne Zofii de Ines wykonane w pracowniach różnych teatrów, do wielu przedstawień i różnorodnych ról, noszone na scenie przez konkretnych aktorów, grających konkretne postaci. Jedną z nich była Nina Andrycz grająca Królową Elżbietę w spektaklu Królowa i Szekspir. Kostiumy stały się inspiracją dla twórczości choreografki Katarzyny Aleksander-Kmieć i autora muzyki Dominika Strychalskiego. Powstało przedstawienie, które jest jednocześnie pokazem teatralnej mody oraz spektaklem tańca współczesnego, porywające widza w szalony wir wizyjnej choreografii, pełnej ekspresji muzyka, dynamicznej gry świateł i przede wszystkim niezwykłych, barokowych kostiumów Zofii de Ines.

"Chodnik 05" to projekt reżysera i choreografa Jarosława Stańka, po "Opętańcu" i hiphopowych "12 ławkach" z impetem wkraczającego z autorskim przedstawieniem na scenę GTM! Głównym założeniem tego inspirowanego filmami "Metropolis" i "Kontrolerzy" spektaklu jest stworzenie świata, w którym wszystkie główne zasady są odwrócone lub wykrzywione. Zjazd do kopalni to metaforyczne przemieszczenie się w inny wymiar, gdzie wszystko jest podobne, a jednak zdecydowanie różne. Na powierzchni jest szaro i jednakowo, a pod ziemią kolorowo i fantazyjnie. Praca to dziwny rytuał kontrolowany przez Nadzorców, którzy dbają o zachowanie w podziemiu delikatnej równowagi. Miłość jest elementem, który najbardziej zagraża temu światu - jest więc zakazana. Jednak jest ona uczuciem mocniejszym od wszystkich zakazów, więc ostatecznie zwycięża, co zresztą staje się przyczyną katastrofy. Lecz i śmierć w tym alternatywnym świecie to nie cierpienie, ale rozkosz...

Górnicy i Nadzorcy zatańczą do najpiękniejszych polskich tang nagranych przez Krzysztofa Jakowicza i zespół muzyczny Tangata Quintet pod kierunkiem Hadriana Filipa Tabęckiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji