Artykuły

Wrocław-Kraków. Dramaty nagrodzone przez Centrum Myśli Jana Pawła II

W niespełna miesiąc po ogłoszeniu wyników konkursu zorganizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie pierwsze z nagrodzonych dramatów zostaną poddane konfrontacji z publicznością.

23 kwietnia na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego we Wrocławiu o godz. 19.00, w ramach cyklu "Czynne poniedziałki", odbędzie się czytanie dramatu Michała Walczaka "Człowiek z Bogiem w szafie", nagrodzonego w konkursie druga nagrodą. Opiekę reżyserską sprawuje sam autor. Czytają m.in.: Ewa Skibińska, Halina Rasiakówna, Katarzyna Strączek, Andrzej Wilk.

Natomiast w dniach 26 - 29 kwietnia w ramach 32. Krakowskich Reminiscencji Teatralnych widzowie będą mieli szansę zobaczyć fragmenty dramatu Michała Olszewskiego "Synu", wyróżnionego w konkursie. Spektakl pt. "Tempora Travel" , teatralną podróż w zapomnianą i tajemniczą przeszłość, wyreżyserował Łukasz Czuj.

Wszystkie nagrodzone dramaty będzie można przeczytać po wakacjach. Pod koniec sierpnia tego roku, w 40. rocznicę likwidacji Teatru Rapsodycznego, Centrum planuje opublikowanie pokonkursowej antologii.

***

Historia konkursu

Konkurs został ogłoszony 1 kwietnia 2006 roku. Był jednym z pierwszych projektów powstającego wówczas Centrum Myśli Jana Pawła II. Centrum, instytucja kultury miasta stołecznego Warszawy zajmująca się popularyzacją spuścizny Jana Pawła II, chciało w ten sposób nawiązać do literackiej aktywności samego Papieża oraz zaktywizować środowisko teatralne do podjęcia tematów związanych z obecnością Papieża wśród nas. Konkurs adresowany był do różnych środowisk, zarówno do zawodowych literatów (także poetów i prozaików), jak i amatorów.

Do części otwartej zgłoszono 47 tekstów z całej Polski oraz kilka z zagranicy. Zaproszenie do udziału w części zamkniętej przyjęło 10 autorów: Ewa Lachnit, Tadeusz Dąbrowski, Maciej Kowalewski, Paweł Kozioł, Daniel Odija, Michał Olszewski, Arkadiusz Rogoziński, Michał Walczak, Wojciech Wencel i Szymon Wróblewski. W pracach jury udział wzięli prof. Maria Prussak z UKSW, IBL PAN, o. Jacek Salij - dominikanin, prof. dr hab. Dariusz Kosiński z UJ, dr hab. Tomasz Kubikowski - zastępca dyrektora artystycznego Teatru Narodowego oraz scenarzysta Wojciech Tomczyk. Funkcję sekretarza jury pełnił komisarz konkursu Michał Mizera.

Ogłoszenie wyników odbyło się w sobotę, 31 marca w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Towarzyszył mu koncert "Mocni Mocą Miłości", w czasie którego po raz pierwszy wykonano utwory młodych polskich kompozytorów, skomponowane do słów Papieża - Polaka. Wystąpili soliści i orkiestra Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie oraz chór Centrum Myśli Jana Pawła II.

Protokół jury

Jury w składzie: Dariusz Kosiński, Tomasz Kubikowski, Maria Prussak, Jacek Salij OP, Wojciech Tomczyk, Michał Mizera (sekretarz) po przeczytaniu 27 tekstów wybranych przez komisję selekcyjną z prac nadesłanych w części otwartej konkursu oraz 10 prac zgłoszonych do części zamkniętej postanowiło wydać werdykt łączny i przyznać następujące nagrody:

I. Pierwszą Nagrodę w wysokości 10 tys. zł Mariuszowi Bielińskiemu za dramat "Mrok" (godło Marek)

II. Dwie równorzędne drugie nagrody w wysokości 6,5 tys. zł każda

Pawłowi Grabowskiemu za dramat "Dotknięci" (godło El Loco)

Michałowi Walczakowi za dramat "Człowiek z Bogiem w szafie"

III. Cztery wyróżnienia w wysokości 3 tys. zł każde:

Robertowi Jaroszowi za dramat "bez podłogi" (godło Grunt)

Ewie Lachnit za dramat "Wybierz kamień, którym będziesz rzucał"

Danielowi Odiji za dramat "Podwórko"

Michałowi Olszewskiemu za dramat "Synu"

Jury kierowało się przede wszystkim wartością artystyczną nadesłanych tekstów.

Więcej informacji: www.centrumjp2.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji