Artykuły

Bydgoszcz. Festiwal Operowy na 50-lecie Opery Nova

Pierwszy raz imprezę rozpocznie premiera baletu - bydgoska Opera Nova wystawi "Pana Twardowskiego" Różyckiego.

Festiwal odbędzie się w ramach jubileuszowego, 50. sezonu bydgoskiej opery. Spektakle pokazywane będą w nowym gmachu Opery Nova, który w październiku ubiegłego roku po ponad 30 latach budowy oficjalnie oddany został do użytku (pierwsze festiwale operowe odbywały się w surowych murach).

- Nasz jubileuszowy sezon spina klamra polskich tytułów - najpierw pokazaliśmy premierę opery "Manru" Paderewskiego, a teraz robimy polski balet - "Pana Twardowskiego" Różyckiego - mówi Maciej Figas, dyrektor bydgoskiej Opery Nova. - Chodziło o to, by pokazać, że realizujemy nie tylko literaturę światową, ale dbamy też o rodzimy repertuar i to ten mniej znany, rzadziej wykonywany.

Balet nigdy wcześniej nie otwierał BFO. Zainauguruje festiwal 28 kwietnia. "Pan Twardowski" będzie współczesną realizacją w inscenizacji i choreografii szefa bydgoskiego baletu - Marka Zajączkowskiego, pod kierownictwem muzycznym Piotra Wajraka.

Nie będzie to jedyny balet na tegorocznym festiwalu. Jeden z dwóch zespołów zagranicznych zaproszonych do Bydgoszczy to tancerze - Complexions Contemporary Ballet z USA. Drugą zagraniczną propozycją będzie "Rusałka" Dworzaka, w reżyserii Josefa Novaka, którą wystawi Teatr Narodowy z Brna w Czechach.

Tak jak co roku - swoje najświeższe spektakle przywiozą teatry muzyczne z kraju.

Opera Bałtycka z Gdańska pokaże "Kawalera srebrnej róży" Ryszarda Straussa. To lekka komedia pomyłek, która miała swoją premierę w minionym sezonie i dostała bardzo dobre recenzje. Gdańskie przedstawienie przygotował międzynarodowy zespół artystów pod kierunkiem pochodzącego z Niemiec reżysera Guentera Mayra. Kierownikiem muzycznym tej produkcji jest Janpierre Faber z Luksemburga.

Teatr Wielki z Poznania wystawi "Bal maskowy" Verdiego [na zdjęciu], którym otworzył trwający sezon operowy w tym mieście. Twórcą inscenizacji, reżyserii i scenografii jest Waldemar Zawodziński. Kierownik muzyczny to szef poznańskiej orkiestry - Eraldo Salmieri.

Opera Wrocławska zaprezentuje dwa dzieła jednoaktowe - "Ester" Tomasza Praszczałka i "Hagith" Karola Szymanowskiego. Obie opery wyreżyserował Michał Znaniecki, a od strony muzycznej przygotował Tomasz Szreder. Miały swoją premierę w minionym sezonie.

Na festiwalu nie zabraknie musicalu. "Kiss me, Kate" Portera pokaże Teatr im. Baduszkowej z Gdyni. Spektakl wyreżyserowany przez Macieja Korwina, pod kierownictwem muzycznym Dariusza Różankiewicza miał swoją udaną premierę cztery miesiące temu.

14. BFO potrwa do 12 maja. Bilety, w zależności od spektaklu, kosztują od 30 do 100 zł. Prezentacjom festiwalowym towarzyszyć będzie przegląd oper DVD, na który wstęp jest wolny (trzeba jednak wcześniej odebrać bezpłatną kartę wstępu w Biurze Obsługi Widzów ON).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji