Artykuły

Poznań. Nagroda dla Andrzeja Maleszki

Prestiżowa nagroda dla filmu poznańskiego reżysera Andrzeja Maleszki [na zdjęciu]. Obraz "Pożeracze książek" z serii "Magiczne drzewo" otrzymał w Chicago nagrodę Hugo Television Award.

Nagrody te są przyznawane produkcjom telewizyjnym z całego świata. Seria "Magiczne drzewo" to produkcja Programu 1 Telewizji Polskiej.

"Pożeracze książek" to opowieść o czarodziejskiej szafie, która zamienia książki ze szkolnej biblioteki w apetyczne ciastka. Po zjedzeniu takiego ciastka można zapamiętać całą wiedzę zawartą w książce, z której zostało ono zrobione.

Seria Maleszki "Magiczne drzewo" rozpoczyna się w Polsce, w dolinie Warty, gdzie pewnego dnia burza przewróciła ogromny dąb - magiczne drzewo. Ludzie - nie znając jego mocy - pocięli drzewo na deski, z których zrobiono potem setki przedmiotów: meble, zabawki, instrumenty i części domów. Wszystkie te rzeczy zachowały cząstkę niezwykłej, magicznej mocy dębu.

Każdy odcinek opowiada niesamowitą historię przedmiotu wykonanego z magicznego drzewa oraz ludzi, do których on trafił, wywołując w ich życiu lawinę niezwykłych zdarzeń. Głównymi bohaterami są dzieci i ich rodziny.

Mimo fantastycznego motywu wyjściowego, filmy opowiadają o prawdziwych problemach dzieci i ich rodzin. Filmy z serii "Magiczne drzewo" otrzymały już nagrody na wielu festiwalach filmowych, m.in. w Kairze, Montevideo, Bratysławie i Monachium. W ubiegłym roku odcinek "Pożeracze książek" otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii film telewizyjny na 23. Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci w Chicago.

Andrzej Maleszka (ur. 1955) jest reżyserem i autorem scenariuszy filmowych oraz sztuk teatralnych. Jest twórcą m.in. filmów "Mechaniczna Magdalena", "Jacek", "Jakub" oraz serialu "Maszyna zmian".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji