Artykuły

Warszawa. Urodziny Wojciecha B.

"Obchód teatru, czyli kim jest Wojciech B." - w Teatrze Narodowym impreza z okazji 250. urodzin Wojciecha Bogusławskiego [na zdjęciu]. W programie również sesja i fajerwerki przed pomnikiem Ojca Polskiej Sceny.

Organizatorzy obchodów jubileuszu, którymi są m.in. Teatr Narodowy i Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, uznali, że na 250. urodziny Wojciecha Bogusławskiego trzeba zrobić coś wyjątkowego.

- Chcieliśmy przekazać pewną wiedzę, przy okazji dając powód do dobrej zabawy - mówi Tomasz Kubikowski, zastępca dyrektora artystycznego Teatru Narodowego. - Bogusławski był barwną postacią polskiego Oświecenia. Działał na rozmaitych polach, m.in. jako autor sztuk, reżyser, dyrektor teatru, budowniczy, aktor, śpiewak operowy, nauczyciel aktorstwa. Tymczasem dziś znany jest niemal wyłącznie jako autor śpiewogry "Krakowiacy i Górale".

Jak dziś opowiadać o Bogusławskim, jak przybliżyć tę postać młodym ludziom? - Powierzyliśmy to zadanie właśnie młodym ludziom, mając nadzieję, że opowiedzą o postaci Bogusławskiego językiem młodości przystępnym dla swoich rówieśników - odpowiada Kubikowski.

Stąd pomysł akcji "Obchód teatru, czyli kim jest Wojciech B.", podczas której odbędą się czytania jego sztuk, warsztat aktorski na podstawie jego "Mimiki", ale też będzie można zrobić sobie zdjęcie z Bogusławskim czy zagrać w grę sprawdzającą naszą wiedzę na temat Ojca Polskiej Sceny.

- Urodziny to świętowanie, zabawa - mówi Tomasz Kubikowski. - Chcemy, żeby było to miłe, ciepłe popołudnie spędzone w Teatrze Narodowym. Żeby widz, zwykle bierny w teatrze, tym razem mógł wziąć aktywny udział.

Twórcy niedzielnej akcji przed pomnikiem Wojciecha Bogusławskiego. Od lewej: Magdalena Dąbrowska, Igor Gorzkowski, Monika Grochowska, Paweł Płoski, Joanna Nawrocka

***

Dla Gazety

Maciej Nowak, dyrektor Instytutu Teatralnego: - Pisząc te słowa, spoglądam na wiszący koło mojego biurka portret Wojciecha Bogusławskiego. Czarno-biała rycina z autografem twórcy "Krakowiaków i Górali" wisiała nad stołem, przy którym pracował Leon Schiller, do mnie trafiła dzięki jego córce, a mej serdecznej przyjaciółce Annie Maman Schiller. Przyglądam się podobiźnie Ojca Polskiej Sceny z prawdziwą czułością - oto dwu i półwiekowe dzieje polskiego teatru publicznego okazują się historią kameralną i zgoła familijną. Bo tak jest i w rzeczywistości. Nasze środowisko aktorskie zawsze stanowiło większą rodzinę, społeczność liczącą nie więcej niż kilka tysięcy osób. Jego niewielkie rozmiary pozwoliły utrzymać wysokie standardy moralne i artystyczne, doprowadziły do takich niespotykanych gdzie indziej fenomenów jak bojkot teatrów jawnych w okresie okupacji hitlerowskiej czy odmowa współpracy z reżimowymi mediami podczas stanu wojennego. I właśnie o artyście, który swoim dziełem nakreślił skalę twórczej i społecznej odpowiedzialności polskiego teatru, chcemy przypomnieć, świętując 250. rocznicę urodzin Wojciecha Bogusławskiego. Nie obiecujemy fajerwerków, nakłaniamy za to do refleksji i zwykłego, jak to w rodzinie, sympatycznego wspomnienia o naszym Praprapradziadku.

***

Plan wydarzeń

Niedziela (15 kwietnia)

13.30 - "Lekcja teatru" - happening przygotowany przez Irenę Jun, aktorów i studentów Akademii Teatralnej w Ogrodzie Saskim

14 - odsłonięcie tablicy pamiątkowej autorstwa Marii Czechowskiej-Antoniewskiej w foyer Teatru Narodowego

14.30 - otwarcie wystawy "Bogusławskiemu - dowód wdzięczności narodu" w Muzeum Teatralnym

15.15 - "Obchód teatru, czyli kim jest Wojciech B." - akcja w przestrzeniach Teatru Narodowego 18 - feta urodzinowa z fajerwerkami przy pomniku Wojciecha Bogusławskiego na placu Teatralnym

Poniedziałek (16 kwietnia)

11 - sesja "Wojciech Bogusławski i jego późne prawnuki" przygotowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Polskie Towarzystwo Historyków Teatru w Starej Pomarańczami w Łazienkach Królewskich, w której swoje referaty wygłoszą m.in.: prof. dr hab. Anna Kuligowska-Korzeniewskai ("Święty Bogusławski"), Tomasz Łubieński ("Bogusławski - artysta wolny i zniewolony"), Ingmar Villqist ("Bogusławski czytany dzisiaj")

13.30 - promocja książki "Teatr Narodowy w służbie publicznej. Marzenia i rzeczywistość", Stara Pomarańczarnia

15 - dyskusja z udziałem m.in. Piotra Cieplaka, Mikołaja Grabowskiego, Andrzeja Łapickiego, Michała Zadary, Stara Pomarańczarnia

Na wszystkie imprezy wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji