Artykuły

Ostatnie dni Hauptmanna

Dwóch znanych wrocławian przy­czyni się do realizacji najnowszej premiery w jeleniogórskim Teatrze im. Norwida.

Dramaturg Jerzy Łukosz napisał sztukę "Hauptmann", a znany reżyser Wal­demar Krzystek zabiera się właśnie do prób na scenie Norwida.

Łukosz pisał swego "Hauptmanna" z myślą o Teatrze Telewizji. Zamówił ją do tegoż teatru Krzystek. Osta­tecznie spektakl ujrzymy jednak na de­skach jeleniogórskiego teatru. Jedną ze scen zobaczymy już 1 września w Jagniątkowie, podczas uroczystoś­ci otwarcia domu Gerharta Haupt­manna.

- Chcę pokazać w tej sztuce ostatnie dni pisarza, który zetknął się w swoim życiu z dwoma systemami totalitarny­mi, niemieckim i radzieckim - mówi reżyser.

Tekst Łukosza nie jest jeszcze skoń­czony. To za sprawą Krzystka, który cią­gle wnosi nowe pomysły, odkrywa no­we wątki po lekturze kolejnych doku­mentów o pisarzu.

- Musieliśmy nieco przekształcić tekst, bo inaczej robi się spektakl do ka­mery, a inaczej na scenie - dodaje.

Ważnym momentem całej akcji przed­stawienia będzie śmierć Hauptmanna (zmarł w 1946 roku). Żona i rodzina niemieckiego pisarza musieli czekać aż siedem tygodni, by władze radzieckie zezwoliły na wywóz zwłok do Niemiec i pochówek noblisty. Zwłoki Haupt­manna przez ten czas leżały w domu w Jagniątkowie.

- Jest wątek, gdy polski urzędnik wy­syła do Warszawy pisma z prośbą o przyspieszenie decyzji, bo zwłoki za­czynały się już rozkładać. Chcę zapy­tać w tej scenie, czy swoim życiem i postawą Hauptmann zasłużył sobie na ta­kie traktowanie po śmierci.

Premiera spektaklu w reżyserii Wal­demara Krzystka planowana jest na sce­nie studyjnej w Teatrze im. Norwida na koniec października, ale 1 września podczas uroczystości otwarcia domu Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie, w sali kominkowej zostanie pokazana jedna scena. Wczoraj rozpoczęły się próby.

Po wczorajszym spotkaniu z zespo­łem reżyser miał zdecydować, komu po­wierzyć role Hauptmanna i radzieckie­go oficera Sokołowa. Na pewno w po­stać Hauptmanna wcieli się 1 września w Jagniątkowie sam Igor Przegrodzki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji