Artykuły

Waldemar Krzystek przedstawia Hauptmanna

Przedstawienie opowiada o ostatnich miesiącach życia niemieckiego pisarza, noblisty Gerharta Hauptmanna, które spędził w swojej willi Wiesenstein w Jagniątkowie.

Łukosz napisał sztukę po namowach Krzystka. Pierwotnie spektakl o nobliście, autorze "Tkaczy", miał być zrealizowany tylko w teatrze telewizji, ale trafił wcześniej na deski teatru.

Przedstawienie rozpoczyna się sceną, w której słu­żący Hauptmannów z pomocnikami chce wynieść trumnę z ciałem pisarza z pokoju do piwnicy. Nie pozwala im na to Margaret - wdowa po Gerharcie mimo że mija już siódmy tydzień od śmierci jej mę­ża. (Władze radzieckie, które opiekowały się pisa­rzem, rzeczywiście nie pozwalały przez długi czas na pochówek Hauptmanna.)

Dalsza akcja przedstawienie jest retrospekcją wy­darzeń, które rozegrały się w ówczesnym niemiec­kim Agnetendorfie po wkroczeniu w maju 1945 ro­ku wojsk radzieckich. Rodzinę Hauptmannów prze­kazano pod opiekę oficerowi Sokołowowi. Jego za­daniem było "przeciągnięcie" na swoją stronę pisa­rza, którego sowieci chcieli wykorzystać, jako inte­lektualną podporę systemu. To samo dużo wcześniej chcieli zrobić faszyści.

Stary i schorowany pisarz zaskoczony był postawą Sokołowa, który okazał się wykształconym i kultu­ralnym człowiekiem, a nie prymitywnym wojakiem. Hauptmann imponował oficerowi, mimo że okazał się żałosnym i złośliwym kabotynem.

Starzec prowadził swego rodzaju grę z Rosjani­nem, choć wiedział, że od jego widzimisię zależało m.in. to, czy będzie miał co jeść.

Hauptmann przed wojną był w Związku Radziec­kim popularnym pisarzem, jego sztuki często wysta­wiano, a "Tkaczy" tłumaczyła na rosyjski siostra Le­nina.

Gerharta Hauptmanna zagra znany wrocławski aktor Teatru Polskiego Zygmunt Bielawski, który przez 3 lata był dyrektorem Teatru Norwida. Mar­garet Hauptmann zagra Irmina Babińska, rosyjskie­go oficera Sokołowa Tadeusz Wnuk, a służącego Paula - Piotr Makarski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji