Artykuły

Kraków. Inauguracja obchodów Roku Karola Szymanowskiego

Prawie 70 imprez w Krakowie i Zakopanem przygotowano w ramach obchodów Roku Karola Szymanowskiego - poinformowano w środę na konferencji prasowej w Muzeum Narodowym w Krakowie.

W 2007 roku, ogłoszonym przez Sejm rokiem Karola Szymanowskiego [na zdjęciu], mija 125. rocznica urodzin i 70. rocznica śmierci wybitnego kompozytora. Jednocześnie zamyka się okres obchodów 30-lecia działalności Muzeum Karola Szymanowskiego w zakopiańskiej willi "Atma" jako oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie.

Na środową inaugurację obchodów przygotowano w muzeum koncert Kwartetu Smyczkowego Capelli Cracoviensis oraz wykład Macieja Pinkwarta "Szymanowski w Zakopanem".

- Naszym najważniejszym celem jest uświadomienie, jak wielkim artystą był Karol Szymanowski. Ideą nas, ludzi Atmy (Muzeum Karola Szymanowskiego w Zakopanem - PAP) jest m.in. skłonienie takich instytucji jak Polskie Wydawnictwo Muzyczne i firmy fonograficzne, by ich wydawnictwa docierały w jak największym

stopniu za granicę, ale nie do wielkich artystów, lecz nauczycieli i uczniów szkół muzycznych - tam, gdzie zaczyna się droga twórcza - powiedział koordynator obchodów Roku Karola Szymanowskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie, Maciej Pinkwart.

- Naszym wielkim marzeniem jest, aby Szymanowskiego grali sąsiedzi: Ukraińcy, Słowacy, Niemcy. Liczymy na to, że rocznica nie skończy się na serii akademii, koncertów i planów, lecz zostaną nuty, płyty, wydawnictwa, służące do dalszej pracy - podkreślił Pinkwart.

Jak poinformował wicedyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, Wojciech Gorczyca, placówka ta, oprócz opieki nad muzeum biograficznym w Atmie i koncertów, które tam z innymi instytucjami współorganizuje, przygotowała co najmniej trzy wydawnictwa poświęcone kompozytorowi". Będą to: wznowienie książki Krystyny Dąbrowskiej "Karol z Atmy", przewodnik dla dzieci poświęcony kompozytorowi oraz przewodnik po oddziale Muzeum Narodowego - Muzeum Karola Szymanowskiego w Atmie.

W ramach obchodów zaplanowano m.in. uroczyste złożenie kwiatów na grobie Szymanowskiego na Skałce przez przedstawicieli instytucji muzycznych Krakowa (29 marca - w rocznicę śmierci Szymanowskiego), premierę opery "Król Roger" w reżyserii Mariusza Trelińskiego w Operze Wrocławskiej, koncert symfoniczny Szymanowskiego w warszawskiej Filharmonii Narodowej w maju, XXX Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem - w lipcu.

Wśród imprez towarzyszących zaplanowano wstępnie m.in. Dzień Karola Szymanowskiego, połączony z recytacją jego listów i publikacji, podczas Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtycki Probaltica 2007; Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Karolu Szymanowskim; konferencję muzykologiczną Związku Kompozytorów Polskich pt. "Karol Szymanowski i świat jego wartości".

Karol Szymanowski (1882-1937) jest uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów pierwszej połowy XX w. Jest twórcą m.in. słynnego "Stabat Mater", baletów "Harnasie" i "Mandragora", oper "Hagith" i "Król Roger", szeregu symfonii i utworów kameralnych. Zasłynął też z artystycznej stylizacji muzyki kurpiowskiej i góralskiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji