Artykuły

Paryż. 13 lat temu zmarł Eugene Ionesco

28 marca 1994 roku zmarł Eugene Ionesco, dramatopisarz francuski, pochodzenia rumuńskiego.

Urodzony w Rumunii, od wczesnego dzieciństwa mieszkał w Paryżu, studiował jednak w Bukareszcie i tam też rozpoczął pracę zawodową jako nauczyciel francuskiego i opublikował pierwsze utwory literackie. Były to głównie pamflety przeciwko znakomitościom ówczesnej rumuńskiej sceny literackiej.

W 1938 roku zamieszkał na stałe w Paryżu. Po wojnie zajął się twórczością dramatopisarską, zwróconą ku teatrowi eksperymentalnemu, zwanemu antyteatrem, teatrem absurdu - negował bowiem tradycyjną dramaturgię, zwłaszcza jej nurt psychologiczny.

Pierwsza sztuka Ionesco, nazwana przez autora antysztuką - "Łysa śpiewaczka" (1950), wzbudziła szerokie echo, grana jest zresztą do dzisiaj przez mały awangardowy teatr kieszonkowy w paryskiej Dzielnicy Łacińskiej, a także przez wiele teatrów na całym świecie.

Za najlepszą sztukę tego autora uznaje się "Lekcję" (1951), nawiązującą do nauczycielskich doświadczeń Ionesco oraz do jego obserwacji samego siebie, kiedy uczył się angielskiego - sztuka oparta jest na ciągu absurdów słownych wynikających z doprowadzonej do skrajnej konsekwencji konwencjonalizacji języka.

Ogromnym powodzeniem cieszyła się też kolejna sztuka - "Nosorożec" (1959), będąca alegoryczną opowieścią o podatności ludzi na konformistyczną uległość i zbiorową histerię.

W twórczości Ionesco bardzo wyraźna jest metaforyka antytotalitarna, którą pisarz podkreślał także w wywiadach, wypowiedziach publicystycznych i swoimi zachowaniami politycznymi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji