Artykuły

Elblag. Marta Masłowska i Tomasz Muszyński nagrodzeni

Marta Masłowska [na zdjęciu] i Tomasz Muszyński odebrali w sobotę statuetki Aleksandra za najlepsze role aktorskie, stworzone w sezonie artystycznym 2006/2007. Aleksander dla najpopularniejszego aktora, przyznany przez publiczność, również trafił do rąk Marty Masłowskiej.

Choć Międzynarodowy Dzień Teatru przypada dopiero jutro [27 marca], to w elbląskim Teatrze Dramatycznym święto to obchodziliśmy już w minioną sobotę. Wręczenie Aleksandrów, jak również nagród marszałka województwa warmińsko-mazurskiego, prezydenta Elbląga oraz dyrektora elbląskiego teatru odbyło się w tuż po premierze "Aktora" Bogusława Schaeffera. Spektakl, z inspiracji prapremierową inscenizacją Bohdana Cybulskiego, wyreżyserował Mirosław Siedler. W sobotni wieczór ogłoszono także, iż patronem elbląskiego teatru będzie Aleksander Sewruk.

Aleksandry za role w "Celebracjach"

Przypomnijmy, iż nagrody za teatralne role roku przyznawane są w Elblągu od 2001 roku, ale dopiero po raz czwarty ich laureaci otrzymali także statuetki Aleksandra, nawiązujące do postaci Aleksandra Sewruka, niegdyś wieloletniego dyrektora scen elbląskiej i olsztyńskiej. Zdaniem kapituły, w okresie od marca 2006 roku do marca 2007 najlepsze role aktorskie stworzyli: Marta Masłowska (Dziewczyna w "Celebracjach") oraz Tomasz Muszyński (Chłopak w "Celebracjach"). Oboje, oprócz statuetek, otrzymali także nagrody pieniężne prezydenta Elbląga.

Swojego Aleksandra przyznała także publiczność, w tym Czytelnicy Dziennika Elbląskiego. Statuetka trafiła do rąk Marty Masłowskiej, która otrzymała największą liczbę głosów. Trzy Aleksandry przyznała również dyrekcja teatru, a otrzymali je: IV Liceum Ogólnokształcące i Szkoła Podstawowa nr 14 w Elblągu jako najwierniejsi widzowie zbiorowi oraz PKO BP SA. Oddział w Olsztynie jako przyjaciel teatru.

Z kolei Marcin Tomasik, nominowany do Aleksandra za rolę Toniego w "Szalonych nożyczkach", uhonorowany został doroczną nagrodą marszałka woj. warmińsko-mazurskiego. Swoje nagrody (pieniężne o równowartości 200 euro) przyznał także dyrektor elbląskiego teatru. Otrzymali je: Beata Przewłocka, Anna Szysz, Grażyna Urbanowska, Mieczysław Hajduk, Piotr Kopeć i Kazimierz Kowalski.

O patronie elbląskiego teatru

Uroczyste nadanie elbląskiemu teatrowi imienia Aleksandra Sewruka odbędzie się przed wakacjami, na zakończenie sezonu.

Jestem pod wrażeniem

Lucyna Sewruk-Sadownik, wnuczka Aleksandra Sewruka: - Jestem bardzo wzruszona i zaszczycona. Cieszę się, że elbląski teatr będzie nosił imię mojego dziadka. Jestem pod wielkim wrażeniem tego teatru, aktorów i elbląskiej publiczności. Nawet warszawskie teatry mogą wam pozazdrościć. Teraz częściej będę się starała odwiedzać elbląski teatr i będę mu kibicowała.

***

Aleksander Sewruk (1912-1974) był aktorem, reżyserem i dyrektorem teatru. W 1940 r. rozpoczął działalność aktorską w teatrach. W latach 1946-47 występował w teatrze rewiowym Polskiej Dywizji Pancernej w Niemczech. Do kraju powrócił w czerwcu 1947. Występował w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie (1947-52; w latach 1957-69 pełnił także funkcje dyrektora i kierownika artystycznego) oraz w Teatrach Dramatycznych w Poznaniu (1952-57). Od 1969 r. do końca życia był dyrektorem i kierownikiem artystycznym Teatru Ziemi Mazowieckiej w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji