Artykuły

Opole. Kandydaci do Złotych Masek

Komisja konkursowa ogłosiła wczoraj nominacje do tegorocznych nagród dla ludzi sceny. Nagrody za najwybitniejsze osiągnięcia artystyczne ostatniego roku w opolskich teatrach postanowiono przyznać w dwóch kategoriach: aktorskiej (za rolę kobiecą i męską) oraz za spektakl roku.

O Złotą Maskę dla najlepszego przedstawienia ubiegać się będą trzy inscenizacje. Dwie z nich powstały w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora "Księga dżungli" [na zdjęciu] w reżyserii Jerzego Bielunasa to piękne widowisko muzyczno-rewiowe powstałe na podstawie słynnego dzieła Rudyarda Kiplinga, ze wspaniałą muzyką Mateusza Pospieszalskiego. "Ondyna" wyreżyserowana przez Mariana Pecko (ubiegłorocznego zdobywcę nagrody za przedstawienie "Mr. Scrooge") - to urzekająca poetycka baśń o miłości, stanowiąca znakomity przykład teatru łączącego konwencje sztuki dramatycznej i lalkowej.

Nominację otrzymał także "Baal. Siedem aspektów baalicznego odczucia świata" zrealizowany w Teatrze Kochanowskiego. Przedstawienie w reżyserii Marka Fiedora to niezwykle intensywna i poruszająca opowieść o zachłyśnięciu i nienasyceniu życiem. "Baal" zdobył ostatnio główną nagrodę w ogólnopolskim konkursie na inscenizację dzieł dawnej literatury europejskiej, zorganizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Trzy Złote Maski przypadną w tym roku opolskim aktorom. O nagrodę za kreację kobiecą ubiegać się będą: Aleksandra Cwen za rolę Luizy w "Baalu", Elżbieta Piwek za Mag Folan w "Królowej piękności z Leenane" oraz Agnieszka Zyskowska-Biskup za tytułową rolę w "Ondynie".

Elżbieta Piwek otrzymała już Złotą Maskę w 1994 roku, a Aleksandra Cwen została jej laureatką trzy lata temu.

Nominacje do nagrody za najlepszą rolę męską otrzymali: Michał Majnicz za kreacje w "Baalu", Przemysław Kozłowski za rolę Pato Dooleya w "Królowej piękności z Leenane" i kreacje w "Baalu" oraz Łukasz Schmidt za rolę Mowgliego w "Księdze dżungli".

Nagroda Artystyczna "Złota Maska" przyznawana jest co roku z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Jest to nagroda za szczególne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie sztuki teatralnej. Może być przyznana w kategoriach: spektakl roku, aktorstwo (rola kobieca i męska), reżyseria, scenografia, muzyka, scenariusz, adaptacja. Komisja konkursowa bierze pod uwagę przedstawienia, których premiery odbyły się między 1 marca roku minionego a 1 marca roku bieżącego. Kandydatów do nagrody zgłaszają opolskie teatry, dziennikarze, stowarzyszenia teatralne oraz koło teatrologów przy Uniwersytecie Opolskim. Nagrody przyznaje marszałek województwa opolskiego.

O tym, komu przypadną tegoroczne Złote Maski, dowiemy się 26 marca. Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru na deskach "Kochanowskiego" odbędzie się wielka galą, w której uczestniczyć będą artyści teatrów opolskich i śląskich. Tradycyjnie bowiem Złote Maski przyznają marszałkowie obu województw. Jedną z nagród aktorskich dla opolan funduje redakcja "Nowej Trybuny Opolskiej".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji