Artykuły

Kraków. W maju VII Dni Tischnerowskie

Włoski filozof i polityk prof. Rocco Buttiglione będzie gościem tegorocznych Dni Tischnerowskich, które rozpoczną się w Krakowie 9 maja. Podczas czterodniowej imprezy wręczone zostaną Nagrody im. ks. Józefa Tischnera [na zdjęciu], zaplanowano także debaty o Kościele, kapłaństwie i autorytetach.

- Staramy się, aby w programie Dni Tischnerowskich znalazły się rozmaite wątki i tematy podejmowane przez ks. Tischnera. Oczywiście wybieramy je z duchem czasu, stąd w tym roku temat kapłaństwa, solidarności i autorytetów" - mówił w poniedziałek Wojciech Bonowicz z Wydawnictwa Znak na konferencji prasowej zorganizowanej w dniu 76. urodzin ks. Tischnera.

VII Dni Tischnerowskie potrwają od 9 do 12 maja. Rozpocznie je msza św. w kolegiacie św. Anny.

W ramach przeglądu filmów pokazany będzie dokument nakręcony przez Beatę Dzianowicz w Łopusznej koło Nowego Targu, gdzie ks. Tischner spędził dzieciństwo. Jej mieszkańcy barwnie opowiadają o nim i o własnym życiu. Film powstał na potrzeby "Tischnerówki" - Domu Pamięci działającego w Łopusznej.

W Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej 10 maja wystawiony zostanie "Kabaret filozoficzny, czyli wariacje Tischnerowskie" w reż. Artura Więcka. Teksty są oparte na "Historii filozofii po góralsku", anegdotach i prawdziwych wydarzeniach z życia ks. Tischnera. W rolach głównych wystąpią: Monika Rasiewicz, Krzysztof Globisz i Jerzy Trela, a u ich boku studenci PWST. Muzykę do spektaklu skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Dni Tischnerowskie zakończy Wielka Majówka, podczas której zaprezentują się m.in. uczniowie ze szkół noszących im. ks. Tischnera. Takich palcówek jest 28, z czego jedna na Ukrainie.

Impreza upamiętniająca kapłana, filozofa i pisarza odbędzie się w tym roku także we Wrocławiu.

Ks. Józef Tischner zmarł 28 czerwca 2000 r. w Krakowie. Jest pochowany w Łopusznej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji