Artykuły

Elbląg. Wybierają patrona Teatru Dramatycznego

Teatr Dramatyczny w Elblągu i to koniec nazwy tej instytucji,ale już wkrótce elbląski Teatr doczeka się swojego patrona. Pora by oddać głos ludowi - biorąc udział w plebiscycie, możecie pomóc dyrekcji zdecydować się na imię dla Teatru.

Dziś i jutro prezentować będziemy Wam sylwetki kandydatów, na nazwiska których będziecie mogli głosować. Od soboty rano rozpoczniemy zbieranie Waszych głosów. Plebiscyt zakończy się 19 marca, a już 24 podczas uroczystej gali z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru poznamy imię patrona Teatru Dramatycznego w Elblągu.

Szczegóły głosowania podamy w ostatniej prezentacji kandydata.

Na początek Ludwik Solski [na zdjęciu], a właściwie Ludwik Napoleon Sosnowski, pseudonim Mancewicz. Aktor, dyrektor teatru i reżyser. Związany był ze scenami: krakowską i warszawską. Występował we Lwowie. W 1905 objął dyrekcję Teatru Miejskiego w Krakowie (w 1909 roku zmienił jego nazwę na Teatr im. Słowackiego), który prowadził do 1913 roku, po czym wyjechał do Warszawy, gdzie przez sezon był reżyserem Warszawskich Teatrów Rządowych. Od 1924 do wybuchu II wojny światowej grał i reżyserował w Teatrze Narodowym w Warszawie, a w latach 1931-1932, 1936-1938 był jego dyrektorem.

Był aktorem wszechstronnym, wirtuozem ról charakterystycznych. Jego postacie były wyraziste, bardzo ekspresyjne, wywoływały silne emocje, choć często budował je bardzo oszczędnymi środkami aktorskimi. Dużą wagę przywiązywał do charakteryzacji.

Wystąpił w filmach: "Ziemia obiecana" Aleksandra Hertza i Zbigniewa Gniazdowskiego (1927), "Dusze w niewoli" Leona Trystana (1930) oraz "Geniusz sceny" Romuald Gantkowskiego, filmie składającym się z fragmentów jego największych ról scenicznych.

W 1950 roku Ludwik Solski otrzymał nagrodę państwową I stopnia.

Dokładnie 26 września 1949 r. wystawiono w Elblągu "Pana Jowialskiego" Aleksandra Hrabiego Fredry w reżyserii Władysława Stomy, ze wspaniałą kreacją specjalnie pozyskanego Ludwika Solskiego. Przedstawienie to zrealizowano w sali gimnastycznej szkoły przy ulicy Agrykola (obecnie Gimnazjum nr 5). Poza Elblągiem spektakl prezentowany był w wielu okolicznych miejscowościach naszego regionu

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji