Artykuły

Warszawa. Dziś wręczenie Orłów 2007

Dziś, 5 marca, o g. 19.30 podczas gali w Teatrze Narodowym w Warszawie poznamy laureatów Polskich Nagród Filmowych Orły 2007. O nagrody Polskiej Akademii Filmowej walczy 29 filmów, pokazywanych w kinach co najmniej przez tydzień w 2006 roku.

Faworytami są :"Jasminum" Jana Jakuba Kolskiego i "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" Marka Koterskiego (oba otrzymały po 9 nominacji) oraz "Plac Zbawiciela" Joanny i Krzysztofa Krauze - nominowany w 8 kategoriach. Te trzy tytuły rywalizują między innymi o tytuł najlepszego polskiego filmu 2006. roku, a ich twórcy o miano najlepszego reżysera.

Na statuetki Orłów 2007 mogą liczyć pierwszoplanowe aktorki: Jowita Budnik za "Plac Zbawiciela", Kinga Preis za rolę w "Statystach: i Karolina Gruszka za "Kochanków z Marony". Nominowani aktorzy pierwszoplanowi to: Janusz Gajos za kreację w "Jasminum" [na zdjęciu], Marek Kondrat za "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" i - zmarły niedawno - Leon Niemczyk za swą ostatnią rolę w filmie "Po sezonie".

Film Agnieszki Holland "Kopia Mistrza" walczy o statuetkę Orła w kategorii najlepszego europejskiego filmu 2006 roku, podobnie jak "Volver" Pedro Almodovara oraz "Wiatr buszujący w jęczmieniu" Kena Loacha.

Nagrodę za Osiągnięcia Życia odbierze Witold Sobociński, twórca zdjęć m.in. do "Wesela" Wajdy , "Sanatorium pod klepsydrą" Hasa oraz "Frantica" Polańskiego. Polskie Nagrody Filmowe Orły są przyznawane od 1999 roku. Zwycięzców wyłania Polska Akademia Filmowa, licząca ponad 500 członków.

W poprzednich latach Nagrody za Osiągnięcia Życia otrzymali: Jerzy Hoffman, Jerzy Kawalerowicz, Kazimierz Kutz, Roman Polański, Tadeusz Konwicki, Stanisław Różewicz, Andrzej Wajda oraz Wojciech Jerzy Has.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji