Artykuły

Katowice. Reżyserzy powalczą o Laur Konrada

Po raz dziewiąty oczy wszystkich zainteresowanych teatrem będą zwrócone przez tydzień ku Katowicom. W niedzielę rozpoczynamy Interpretacje, czyli Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej.

To doskonała okazja, by ocenić głośne spektakle minionego sezonu oraz zobaczyć, jak znani jurorzy spierają się publicznie o najlepszego reżysera festiwalu.

Do konkursu stanie od poniedziałku pięcioro reżyserów. Jako pierwszy zaprezentuje się Mariusz Grzegorzek z kameralnym i brutalistycznym obrazem amerykańskiej prowincji. W drugim dniu interpretacja Łukasza Kosa - ponad czterogodzinny teatralny song popkulturowy oparty na prozie Doroty Masłowskiej. Po raz trzeci do konkursu staje Jan Klata, tym razem z głośnym przedstawieniem "Transfer!", które niedawno oglądała publiczność Berlina. Odważną i uwspółcześnioną teatralną lekturę Gombrowicza zaproponuje debiutujący na Interpretacjach Artur Tyszkiewicz w inscenizacji "Iwona, księżniczka Burgunda", natomiast konkurs zamknie polska wariacja na temat arturiańskich mitów w spektaklu Agaty Dudy-Gracz "Prze(d)stawienie".

Po raz pierwszy w konkursie nie ma spektakli teatru telewizji . Wśród imprez towarzyszących znajdą się jednak dwa pokazy niedawno emitowane w telewizji - "Inka 1946" oraz "Umarli ze Spoon River". W programie znalazła się także propozycja warszawskiego Videoteatru Poza. - W konkursie będzie spektakl Klaty, natomiast dodatkowo proponujemy "Hamleta Gliwickiego" Piotra Lachmanna. Może stanie się coś ważnego dla Katowic, bo obaj ci twórcy, choć nie stąd, opowiadają historie polsko-niemieckie, tak bliskie Ślązakom - mówi Kazimierz Kutz, który po latach powrócił do roli dyrektora artystycznego festiwalu.

Tradycyjnie Interpretacje otworzy i zamknie pokaz mistrzowski - w niedzielę "Zapasiewicz gra Becketta" warszawskiego Teatru Powszechnego oraz na finał "Pułapka" w reżyserii Krzysztofa Babickiego Teatru im. Słowackiego.

Organizatorem Interpretacji są Urząd Miasta Katowice i Instytucja Kultury "Estrada Śląska". Patronat prasowy: "Gazeta Wyborcza", Polskie Radio Katowice, TVP2, TVP3 Katowice oraz TVP Kultura.

Na zdjęciu: "Blask życia" w reż. Mariusza Grzegorzka, Teatr im. Jaracza, Łódź.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji