Artykuły

Łódź. Kolejka premier u Jaracza

Waldemar Zawodziński wziął na reżyserski warsztat "Ślub" [na zdjęciu] Witolda Gombrowicza. Najnowszą premierę Teatru im. Jaracza zobaczymy już w sobotę, 3 marca. Ale w "Jaraczu" trwają jeszcze próby dwóch kolejnych realizacji. Katarzyna Deszcz przygotowuje "Poskromienie złośnicy", a Mariusz Grzegorzek - "Habitat".

"Ślub", poza oczywistymi atutami, wzbudzać będzie z pewnością zainteresowanie z powodu artystycznej wizji reżysera: otóż w kilku scenach jako statyści pojawią się osoby grające nago. Grupę dojrzałych ciał pokrywać będzie jedynie charakteryzacja. Kandydatów (w sumie wybrano osiem osób) poszukiwano m.in. wśród modeli z Akademii Sztuk Pięknych.

Opublikowany po raz pierwszy w 1953 roku w Paryżu "Ślub" to głośny dramat, po który sięgali wybitni inscenizatorzy na wielu scenach światowych. Z pewnością dlatego, że Gombrowicz należy do pisarzy, którzy opisując i analizując świat, używają własnego, specyficznego języka, wprowadzają własne, indywidualne kategorie, nazywając je często w sposób odległy od powszechnych przyzwyczajeń. W "Ślubie", ustami głównego bohatera - Henryka, Gombrowicz opowiada o pułapce sztuczności, w jaką wpadamy rozpoczynając swój dialog z innym człowiekiem. Gombrowicz z tej słabości robi siłę - "wykrzywia" język do granic wytrzymałości, potęguje sztuczność, stroi miny.

Do "Ślubu" muzykę napisał Jakub Ostaszewski, kostiumy zaprojektowała Izabela Stronias, a scenografię - sam reżyser. Występują: Matylda Paszczenko, Bogusława Pawelec, Ewa Wichrowska, Marek Kałużyński, Michał Staszczak, Andrzej Wichrowski, Mariusz Witkowski.

Na następną premierę nie będziemy długo czekać - "Poskromienie złośnicy" już 17 marca. W Szekspirowskiej komedii występują m.in.: Katarzyna Cynke, Ireneusz Czop, Mariusz Saniternik, Monika Badowska, Mariusz Siudziński. Dekoracje projektuje Marek Braun, a kostiumy Barbara Wesołowska-Kowalska. Realizatorzy wykorzystują przekład Stanisława Barańczaka.

W połowie kwietnia natomiast Mariusz Grzegorzek pokaże "Habitat", drugi po obsypanym nagrodami "Lwie na ulicy" dramat kanadyjskiej pisarki Judith Thompson. W rolach głównych zobaczymy Marietę Żukowską i Mariusza Ostrowskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji