Artykuły

Bieniasza bliski świat

Nazywał siebie piszącym po polsku śląskim pisarzem. Zawsze mówił o wielokulturowości śląskich ziem i zawikłanych, niejednoznacznych - jeśli chodzi o tożsamość - losów ludzi tu żyjących. W jego rodzinie byli i powstańcy śląscy i tacy, którzy dobitnie nazywali siebie Niemcami. 11 lutego minęła szósta rocznica śmierci Stanisława Bieniasza, urodzonego w zabrzańskim Pawłowie w 1950 roku pisarza, autora sztuk teatralnych, opowiadań, prezesa Regionalnego Towarzystwa Polsko-Niemieckiego, które obecnie nosi jego imię.

Stanisław Bieniasz debiutował w 1977 roku monodramem "Hotel pod konfesjonałem". W kolejnych latach stworzył sztuki zrealizowane w teatrze i telewizji, m. in.: "Hałdy", "Urlop zdrowotny", "Czerwone słoneczko" i "Stary portfel". Tuż przed ogłoszeniem stanu wojennego wyjechał wraz z rodziną do Niemiec. Współpracował wówczas z Radiem Wolna Europa, z polską redakcją Deutschlandfunk i paryską "Kulturą". To właśnie wtedy Kazimierz Kutz wyreżyserował dla katowickiej telewizji jego sztukę "Stary portfel" (ze znakomitą rolą nieżyjącej już Marty Strasznej z Siemianowic Śląskich) - mocno osadzoną w śląskiej tematyce. Poruszając drażliwy temat emigracji Ślązaków do Niemiec, pierwotnie nie doczekała się ona emisji.

"Hałdy" Stanisława Bieniasza otrzymały I nagrodę w ogólnopolskim konkursie na sztukę współczesną. "Biografię" pisał na potrzeby sceniczne w śląskiej gwarze. To za sprawą Stanisława Bieniasza odbywający się w Zabrzu Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" przybrał formę ogólnopolskiego konkursu, na który trafiają inscenizacje przenoszące współczesne dylematy na teatralne deski. Stanisław Bieniasz do końca był dyrektorem programowym tego przedsięwzięcia.

W ostatnich latach życia, już w Zabrzu, i Stanisław Bieniasz oddał się również pasji społecznikowskiej. Mieszkańcy powierzyli mu mandat radnego, przewodniczył potem Komisji Kultury w zabrzańskiej Radzie Miasta. Zaangażowany w dialog polsko-niemiecki nawiązał także kontakty z gliwickim Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej. Swoistym memento było wydanie przez tę placówkę dwóch z wielu dzieł Bieniasza będących kwintesencją zadawanych przez niego pytań o tożsamość. To zbiór dramatów zatytułowany "Stary portfel" oraz wybór publicystyki i prozy "Górny Śląsk - świat najmniejszy".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji